powrót do aktualności

 

KOMIKSY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada o godz. 12.00 w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się uroczysta premiera antologii komiksowej "11/11=Niepodległość". Wcześniej zbiór rysowanych opowiadań zaprezentowany zostanie w porannym programie telewizyjnym "Kawa czy herbata".
Pomysł stworzenia 11 nowel graficznych opisujących zmagania Polaków w walce o niepodległość ojczyzny na przestrzeni ostatnich 200 lat zrodził się w Narodowym Centrum Kultury, które z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi i nadzoruje projekty artystyczno-edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy o historii Polski i kształtowanie nowoczesnych postaw patriotycznych.
Antologia jest wspólnym przedsięwzięciem NCK, Stowarzyszenia Twórców Komiksu "Contur", Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i Zin Zin Press, który to wydawca otrzymał zadanie wybrania zespołów twórców i prowadzenia całego projektu od strony organizacyjnej i technicznej.

Papierowe wydanie antologii, które liczy sobie 144 strony, to jednak tylko jeden z kilku elementów całego projektu. Innymi są: strona internetowa przeznaczona specjalnie dla tego przedsięwzięcia (http://www.niepodleglosc.nck.pl/), a mająca być aktywną witryną kontaktu organizatorów przedsięwzięcia z twórcami i młodzieżą zainteresowaną tego rodzaju tematyką oraz akcja promocyjna, polegająca na druku pocztówek, plakatów, folderów opierających się o materiały stworzone przez autorów antologii.
W niektórych miastach wiszą już wielkie bilboardy reklamujące ten niecodzienny album.

Zin Zin Press nieprzypadkowo wybrany został do współpracy przy tym szeroko zakrojonym projekcie. Wydawnictwo znane jest z publikacji komiksowych opisujących najnowsze dzieje Polski. Takie komiksy jak "Solidarność-25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", czy "1981: Kopalnia Wujek" spotkały się z dużym zainteresowaniem i obudziły dyskusję o stanie wiedzy historycznej młodego pokolenia Polaków, o sposobach propagowania tej wiedzy, o interpretacji historii przez artystów oraz przydatności i uniwersalności języka komiksu dla przedstawiania opartych na faktach wydarzeń.

Album komiksowy "1956: Poznański Czerwiec" Zin Zin Press zrealizowało zdobywając w konkursie projektów programu "Patriotyzm Jutra", realizowanego przez NCK, środki na jego stworzenie i publikację.

Kilka dni temu magazyn katolicki "Mały Gość Niedzielny" dołączył do swego listopadowego wydania komiks o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszko, wydany dwa lata temu właśnie przez Zin Zin Press. Nakład magazynu z komiksem wynosi ponad 100 tys. egz.

Zin Zin Press planuje w najbliższych latach kontynuowanie wydawania serii komiksów o najnowszej historii Polski. W przygotowaniu są albumy o Powstaniu Wielkopolskim i o zbrodni w Katyniu. Ale nie tylko polska historia będzie tematem komiksów spod znaku Zin Zin Press. Latem ukaże się album, którego punktem wyjścia są wydarzenia Praskiej Wiosny 1968 roku. To część najnowszego projektu wydawnictwa - Biblioteka Centrali - prezentacji najciekawszych komiksów współczesnych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Wydawnictwo ma nadzieję, że nowele graficzne zawarte w antologii "11/11=Niepodległość" w przyszłości zostaną rozbudowane do objętości pełnych albumów. (wit)

Więcej informacji:
http://www.nck.pl
http://www.niepodleglosc.nck.pl