powrót do aktualności

 

PREMIERA ANTOLOGII "11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ"

Na uroczystą premierę prasową antologii komiksowej "11/11=Niepodległość" 8 listopada 2007 roku o godz. 12 .00 w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego licznie przybyli przedstawiciele mediów. W wydzielonej sali na parterze pojawiło się także kilku autorów antologii, scenarzyści Jacek Grudzień, Bartosz Kurc, Witold Tkaczyk (jednocześnie redaktor wydania antologii) i Robert Zaręba oraz rysownicy Łukasz Cieciuch, Tomasz Tomaszewski i Janusz Wyrzykowski.
Spotkanie prowadziła rzecznik Narodowego Centrum Kultury Katarzyna Flera. Na początku serdecznie przywitała gości i przedstawiła autorów poszczególnych nowel graficznych zamieszczonych w antologii. Szczególnie serdecznie powitany został gość honorowy i patron honorowy całego przedsięwzięcia Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, powstaniec warszawski i autor serii komiksowych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Opowiedział o swoich wspomnieniach obchodów Święta Niepodległości z lat dziecięcych, pochwalił tez pomysł powstania niepodległościowej antologii.
Następnie o projekcie opowiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek. NCK jest pomysłodawcą całej akcji pod hasłem "11/11=Niepodległość" i wydawcą antologii. Ideą tego przedsięwzięcia jest poszukiwanie nowych, atrakcyjnych sposobów na propagowanie historii Polski, ale też dążenie do wzbogacenia obchodów Święta Niepodległości o przedsięwzięcia o charakterze nowoczesnym, nastawione na podkreślanie radosnej strony tego wydarzenia, włączanie młodzieży w działania twórcze i poszerzanie wiedzy historycznej.
Na koniec wystąpił Adam Radoń, prezes Stowarzyszenia Twórców "Contur", które było partnerem NCK w całym projekcie, a jednocześnie dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Zaznaczył, iż zamierzeniem tego projektu było przybliżenie idei niepodległościowych i historii walk o polską niepodległość w jak najskuteczniejszy sposób poprzez realizacje artystyczno-edukacyjne. Osią tych działań stała się uruchomiona właśnie w dniu premiery komiksu strona internetowa, która będzie aktywnym polem kontaktu między organizatorami, a uczestnikami tego projektu poprzez ogłaszane tam akcje, konkursy, zadania, wymianę opinii.
Album komiksowy "11/11=Niepodległość. Antologia" został wydany w ekskluzywnej formie w nakładzie 1111 numerowanych egzemplarzy, z których pierwszy trafił do rąk Papcia Chmiela, drugi do rąk dyrektora NCK Krzysztofa Dudka, trzeci do Witolda Tkaczyka z Zin Zin Press - producenta antologii i redaktora jej wydania. Numer 6 trafił do Magdy Gizy, gimnazjalistki, która zainicjowała akcję odnawiania praskich kapliczek, a o której w sposób fabularyzowany opowiada jeden z komiksów zawartych w antologii.
Pozostała, nienumerowana część nakładu trafi w tym tygodniu do ograniczonej dystrybucji poprzez specjalistyczne księgarnie komiksowe na terenie Polski.
Scenografię premiery prasowej "11/11=Niepodległość. Antologia" stanowiły olbrzymie banery z kadrami z komiksu oraz oficjalny plakat z hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia "Nie ma radości bez niepodległości". Prezentowano też stronę www, a wszystkie 11 stron tytułowych poszczególnych nowel komiksowych pokazano w formie plakatów na wystawie.
Akcji towarzyszy szeroko zakrojona kampania promocyjna, m. in. w postaci bilboardów rozmieszczonych w wielu miejscowościach na terenie całego kraju.
Antologia została też zaprezentowane w telewizyjnych programach "Kawa czy herbata", "Pytanie na śniadanie" i "Warto rozmawiać".
Patronami medialnymi akcji są: "Rzeczpospolita", radiowa "Trójka", TVP 3 Łódź, Radio Łódź, portal "Poltergeist" Polter.pl, "Kalejdoskop", Reymont.pl i "Dziennik Łódzki - Polska"
Więcej informacji: tutaj oraz tutaj (wit)