powrót do aktualnościINTERKOMIX I KORAKI

W sobotę 19 maja w klubie ,,Regeneracja” w Warszawie, ul. Puławska 61, zagościli na kolejnej imprezie z cyklu ,,Interkomix” przedstawiciele polskiego światka komiksu. W gorącej, majówkowej atmosferze dyskutowano o najnowszych wydarzeniach w dziedzinie komiksu. Gościem specjalnym ,,Interkomiksu” był Henryk Jerzy Chmielewski, znany powszechnie jako Papcio Chmiel, który w doskonałej formie i humorze zjawił się o godz. 15.00.

Po krótkim wystąpieniu gwiazdy polskiej sceny komiksowej, którego sztandarowy bohater Tytus obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia, publiczność, ta bardzo młoda i ta trochę starsza, ustawiła się z komiksami, plakatami, książeczkami do kolorowania, by zdobyć autograf artysty. Papcio promował swą ostatnia publikację, a mianowicie drugi tom autobiografii zatytułowanej ,,Tytus zlustrowany” i opisującej jego życie i twórczość od roku 1947 do współczesności. Inne komiksy można było nabyć na stoisku ,,Komikslandii”.

,,Interkomiksowi” towarzyszyły dwie wystawy: komiksu słowackiego przygotowana w ramach projektu Michała Słomki CENTRALA oraz laureatów ubiegłorocznego konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.

Przyznano tez doroczne nagrody Koraka (statuetki z pleksi z rysunkiem Koraka wykonanym przez Ryszarda Dąbrowskiego). Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali zdobyli:
:
- w kategorii najlepszy polski rysownik - Krzysztof Gawronkiewicz
- w kategorii najlepszy polski scenarzysta - Michał "Śledziu" Śledziński
- w kategorii najlepszy polski album - "Stan" Jacka Frąsia
- w kategorii najlepszy zagraniczny album wydany w Polsce - "Blankets" Craiga Thompsona
- w kategorii najlepsze polskie wydawnictwo - Kultura Gniewu
Głosowali członkowie nieformalnej Akademii Komiksowej (zaproszeni przez Organizatorów) w składzie: Katarzyna Nowakowska, Alex Kłoś, Wojciech Orliński, Mateusz Szlachtycz, Szymon Holcman, Adam Gawęda, Wojtek Birek, Witold Tkaczyk, Adam Rusek, Jakub Żulczyk, Mikołaj Korzyński. Typowano albumy wydane między majem 2006 a kwietniem 2007.
Tegorocznego honorowego Koraka, przyznawanego decyzją pomysłodawcy nagrody Mateusza Szlachtycza, otrzymał Robert Łysak - wydawca słynnego zina "Wypierd" i organizator pierwszego, historycznego, konwentu komiksowego w Polsce (Kielce, 1991 rok), który położył podwaliny pod powstanie dzisiejszego środowiska komiksowego. Koraka wręczył Robertowi Łysakowi sam Papcio Chmiel.
Imprezę zorganizowali: Mateusz Szlachtycz i Łukasz Stokowski z ,,Komikslandii”.
Z Warszawy Witold Tkaczyk