powrót do aktualności

GAWRONKIEWICZ NA ŻYWO WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE

4 listopada o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece mieszczącej się przy Placu Teatralnym 5 miał miejsce wernisaż prac komiksowych Krzysztofa Gawronkiewicza, być może najznakomitszego obecnie polskiego twórcy komiksowego, stojącego u progu międzynarodowej kariery. Na inauguracji wystawy „Napisane obrazem” zorganizowanej przez Karola Michalskiego pojawił się sam autor, który na wstępie odpowiadał na pytania zadawane przez współorganizatorkę imprezy. Dzięki temu wywiadowi, prowadzonemu przed licznie przybyłą kilkudziesięcioosobową grupą zainteresowanych twórczością Gawronkiewicza, można było dowiedzieć się m. in. o przebiegu ostatniej wizyty artysty w Paryżu na festiwaliu komiksowym oraz w wydawnictwie Glenat, do którego to rysownik wraz ze scenarzystą Grzegorzem Januszem dostarczyli komplet materiałów do komiksu „Otto Bohater - Esencja”, który w styczniu 2005 r. ukaże się we Francji. Autorzy uczestniczyli też wraz z Grzegorzem Rosińskim w panelu dyskusyjnym dotyczącym dokonań współczesnego komiksu w Polsce.

Na wrocławskiej wystawie, która jest najpełniejszym jak dotąd przegladem twórczości komiksowej Gawronkiewicza, przedstawiono oryginalne plansze albumów „Achtung Zelig! Druga wojna” (scen. Krystian Rosenberg Rosiński), „Mikropolis” i „Tabula Rasa” (scen. Dennis Wojda), „Burza” (scen. Maciej Parowski - nieukończony) oraz nieopublikowanego jeszcze „Otto Bohatera - Esencja” (scen. Grzegorz Janusz). Zaprezentowano też okładki tych albumów (w tym dwie wersje okładki „Otto Bohatera - Esencji”), prace publikowane na łamach „Komiksu-Fantastyki”, „Kelwina i Celcjusza”, „Gazety Wyborczej”, AQQ, Areny-Komiks i in. Obok plansz z albumów wystawa prezentuje kilka prac wykonanych dla celów reklamowych - m. in. plansze propagujące nowopowstające sklepy sieci Makro oraz wyjaśniające działanie Giełdy Papierów Wartościowych (ukazał się pełnometrażowy komiks, który rysownik wykonał na zlecenie GPW). Eksponaty są dokładnie opisane i datowane, jedyna pomyłka dotyczy debiutanckich dwóch plansz opublikowanych w „Komiksie-Fantastyce” w 1989 r., a nie jak podano w 1991 r.

Dużym wzięciem wśród zwiedzających cieszyły się sprzedawane podczas wernisażu albumy „Achtung Zelig! Druga wojna”. Po zakupie porównywali oni oryginalne plansze z tymi wydrukowanymi w albumie. Sprzedawane we Wrocławiu egzemplarze albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” są ostatnimi dostępnymi w tej formie. Wkrótce w sprzedaży pojawi się drugie wydanie komiksu, nieznacznie zmienione w stosunku do pierwotnej wersji.

Prace Krzysztofa Gawronkiewicza są prezentowane również na wspólnej wystawie twórców polskich, francuskich i szwajcarskich „Komiks na horyzoncie”, która miała swą premierę podczas XV MFK w Łodzi, a wkrótce zawita do Wrocławia (10 grudnia 2004 r. - 2 stycznia 2005 r., Galeria BWA Awangarda) i Krakowa (13 lutego - 13 marca 2005 r., Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), a 28 lutego 2005 r. oryginalne plansze do albumu „Achtung Zelig! Druga wojna” zostaną zaprezentowane w Berlinie na specjalnym pokazie 10 polskich artystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój sztuki w ostatnim okresie.

Wystawa „Napisane obrazem” we wrocławskiej Mediatece będzie otwarta do końca listopada 2004 r.

Z Wrocławia Witold TkaczykZdjęcia z wernisażu można obejrzeć w tym miejscu.

 
Fot. Magdalena Garstka

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969), rysownik, projektant, scenarzysta, autor filmów, uważany za jednego z czołowych twórców komiksu w Polsce, laureat konkursów krajowych i zagranicznych. Pracuje jako freelancer tworząc projekty, ilustracje i komiksy dla najlepszych agencji reklamowych. Studiował na ASP w Warszawie. Jako ilustrator i autor komiksów od lat związany z magazynem „Fantastyka” (obecnie „Nowa Fantastyka”), publikuje też w „Gazecie Wyborczej”.

Współpracuje z kilkoma scenarzystami. Z Krystianem Rosenbergiem (Rosińskim) stworzył najnowszy swój komiks „Achtung Zelig! Druga wojna” (wyd. Kultura Gniewu i Zin Zin Press), który powstawał przez 10 lat. Ta graficzna opowieść mieszająca wątki fantastyczne i nieomal dokumentalne rysunki, której punktem wyjścia są okupacyjne losy dwóch Żydów, zdobyła sobie niesłychanie wysoką markę zarówno wśród czytelników, jak i krytyków (nagrody Koraka za najlepszy scenariusz, rysunki i album, liczne przychylne recenzje w mediach) i jest oceniana, jako jeden z najważniejszych komiksów wydanych kiedykolwiek w Polsce. Opowieść o Zeligu i jego ojcu jest w przededniu swej światowej premiery.

Z Dennisem Wojdą stworzył serię „Mikropolis”, nazywaną opowieścią z gatunku realizmu magicznego, a opisującą życie mieszkańców wyimaginowanego miasteczka. Dotychczas ukazały się dwa albumy: „Przewodnik turystyczny” (wyd. Siedmioróg, 2001) i „Moherowe sny” (wyd. Mandragora, 2003). Ten drugi komiks uzyskał nominację do ubiegłorocznej nagrody kulturalnej Pegaza. Ten sam tandem twórców opracował komiks „Tabula rasa”, publikowany w odcinkach w magazynie „Arena Komiks”.

Do scenariusza Macieja Parowskiego powstawał - do dziś nieukończony - komiks z gatunku political fiction „Burza”. Jego fragmenty można oglądać w magazynie „Nowa Fantastyka” oraz w antologii poswięconej II wojnie światowej (wyd. Egmont. 2003). Współpracuje też z autorami scenariuszy: Sławomirem Rogowskim i Grzegorzem Januszem.

Rysunek Gawronkiewicza z jednej strony charakteryzuje się wielkim realizmem, z drugiej stanowi przykład twórczości opartej o karykaturę i elementy groteski. Artysta potrafi pracować w kilku różnych konwencjach graficznych. Ma doskonałe wyczucie proporcji, rysów twarzy, szczegółów strojów, architektury. Znakomicie operuje światłocieniem w rysunku realistycznym i kolorem w grotesce. Trudno o bardziej wyrobioną kreskę i walor.

Krzysztof Gawronkiewicz publikował m. in. w AQQ, Czasie komiksu, Arenie-komiks, Feniksie, Nowej Fantastyce, Gazecie Wyborczej, Playboyu, Wprost. Dla Giełdy Papierów Wartościowych stworzył komiks wyjaśniajacy działanie tej instytucji.

Zdobył liczne nagrody konkursowe i wyróżnienia czytelników, wśród nich dwukrotnie Grand Prix konkursu festiwalowego w Łodzi (1991 - wspólnie ze Sławomirem Rogowskim, i 2001 - wspólnie z Dennisem Wojdą). W 2003 r. jego komiks „Otto bohater” („Esencja”) do scenariusza Grzegorza Janusza zwyciężył w pierwszym europejskim konkursie na komiks zorganizowanym przez wydawnictwo Glenat i telewizję Arte, pokonując 600 prac rywali z całej Europy. Efektem tej nagrody jest publikacja zwycięskiego albumu komiksowego w wydawnictwie Glenat.

Witold Tkaczyk
redaktor i wydawca
Magazyn Komiksów AQQ
wydawca komiksu Achtung Zelig! Druga wojna
Zin Zin Press
Poznań