powrót do aktualności 

PREMIERA PRASOWA KOMIKSU 1981:KOPALNIA WUJEK

W czwartek, 21 grudnia w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" w Katowicach odbyła się premiera prasowa opowieści graficznej "1981: Kopalnia Wujek". Przy sali pełnej przedstawicieli mediów zaprezentowano ideę i historię powstania komiksu.
Ze strony Związku wystąpił jego przewodniczący Piotr Duda oraz rzecznik prasowy Wojciech Gumułka. Publikacja zrodziła się z inspiracji "Solidarności" Śląsko-Dąbrowskiej. O szczegółach koncepcji i powstawania albumu opowiedział Witold Tkaczyk z Zin Zin Press, wydawca komiksu. Zainteresowanie publikacją jest ogromne, stąd liczne pytania dziennikarzy. W odpowiedziach przewijał się wątek nowoczesnego podejścia do tematów historycznych oraz próba zwrócenia uwagi osób młodych na ważne fakty z najnowszej historii Polski. Poprzez takie inicjatywy artystyczne jak koncerty gwiazd muzyki współczesnej, bilboardy, komiksy "Solidarność" chce wspomagać budowanie swego wizerunku jako związku nowoczesnego i w sposób atrakcyjny zwracać uwagę na swą historię.
Obszerną relację ze spotkania i premiery komiksu o pacyfikacji kopalni "Wujek" wyemitowała w czwartek "Panorama" (TVP2; do pobrania z archiwum ze strony www). Oprócz autorów i wydawcy albumu, wypowiadali się przedstawiciele "Solidarności". Publikację jako pożyteczną ocenił w krótkiej wypowiedzi dla "Panoramy" Lech Wałęsa, autor wstępu do "1981: Kopalnia Wujek". Rosnące zainteresowanie tego gatunku komiksami w Polsce podkreślił krytyk Adam Gawęda.
Kilka dni wcześniej obszerne materiały na temat najnowszego albumu wydanego przez Zin Zin Press przedstawiły TVN i TVN24. W ciągu ostatnich miesięcy wszystkie znaczące media krajowe informowały o powstawaniu tego komiksu.

Tytuł: ,"1981: Kopalnia Wujek"
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Andrzej Janicki, Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

Słowo wstępne:
Lech Wałęsa
Janusz Śniadek - Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
Piotr Duda - Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ"Solidarność"

Materiały dodatkowe:
Zdjęcia archiwalne z pacyfikacji kopalni "Wujek" z 16 grudnia 1981 r.
Materiały prasowe dostarczone przez dziennikarzy "Dziennika Zachodniego" - wypowiedzi świadków, rodzin ofiar, kalendarium wydarzeń, relacje z procesu, spisane raporty dowódców pacyfikacji, wypowiedzi i oceny uczestników wydarzeń

Patronat medialny:
Dziennik Zachodni
Telewizja Polska Katowice
Radio Katowice
Gildia.pl
Aleja Komiksu

Publikacja powstała przy współpracy i pomocy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

Komiks wydrukowano na papierze Amber Graphic 120 g firmy Arctic Paper, która jest jednocześnie mecenasem wydania albumu.
Format: A4 extra (240x320 mm)
Wnętrze: kolory czarny i czerwony
Okładka kolorowa
Objętość: 72 strony + okładka
Nakład 5000 egz.
Cena okładkowa: 24,90 zł
Premiera: 16 grudnia 2006 r.
ISBN 83-924259-2-8
ISBN 978-83-924259-2-2

Wydawca:
Zin Zin Press
Poznań
zinzin@aqq.com.pl
0-602 344 916