Solidarność. 25 lat // Likwidator & Zielona Gwardia // Eryk. Ostatni Szrama 2
Achtung Zelig! Druga wojna // Doktor Bryan // Diefenbach // Ern // Tygrysek


Achtung Zelig! Druga wojna - Krystian Rosenberg (Rosiński) (sc.), Krzysztof Gawronkiewicz (rys.), 60 stron A4 extra, cz.-biały, okładka kolor, twarda oprawa, wydanie II, Zin Zin Press, Poznań 2004, cena: 29,90 zł.

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach AQQ ukazała się pełna wersja tego legendarnego albumu. Akcja osadzona jest w Polsce w czasie II wojny światowej. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach, wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka, ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny (przypomina ten zastosowany w publikowanej we fragmentach "Burzy"), choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album to w pewnym sensie esencja gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.

Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka z pięknym rysunkiem stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40-tych. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.

 

ZAMÓW ZELIGA TANIEJ U WYDAWCY - JEDYNIE ZA 25 ZŁOTYCH - Z BONUSEM AQQ NR 2

Można  zamawiać drugie wydanie albumu komiksowego "Achtung Zelig! Druga wojna" bezpośrednio u wydawcy za promocyjną cenę 25 zł (wysyłka zwykłą pocztą wliczona). Kwotę taką (lub wielokrotność w przypadku zamówienia 2 i więcej egzemplarzy) należy przesłać zwykłym przekazem pocztowym na adres:

ZIN ZIN PRESS - Witold Tkaczyk
ul. Nowina 15
60-589 Poznań

albo dokonać przelewu bezpośrednio na konto:

ZIN ZIN PRESS - Witold Tkaczyk
ul. Nowina 15
60-589 Poznań
BZ WBK nr rach.: 03 1090 1463 0000 0000 4601 6292

Można też dodatkowo poniformować o dokonaniu wpłaty, lub przelewu wysyłając wiadomość na adres: twitek@glos.com. Za każdym razem proszę pamiętać o podaniu swego imienia i nazwiska oraz dokładnego adresu, pod który ma zostać dostarczony komiks. Oferta jest ważna do 31 grudnia 2004 r.

Do pierwszych 50 zamówień wydawca dołączy gratis archiwalny nr 2 Magazynu Komiksów AQQ z 4 planszami pierwotnej wersji "Achtung Zelig!".