powrót do aktualnościALOIS NEBEL OŻYŁ NA DUŻYM EKRANIE

Podczas 10. Przeglądu Filmowego ,,Kino na granicy", który zakończył się 4 maja w Cieszynie/Czeskim Cieszynie, po raz pierwszy zaprezentowano fragment filmu realizowanego na podstawie trylogii komiksowej ,,Alois Nebel". W Galerii Szara przy licznym udziale publiczności (przybyło ok. 150 osób), twórców i wydawców komiksu, reżysera filmu, tłumacza i wydawcy wersji polskiej (Zin Zin Press), można było obejrzeć krótki, już zrealizowany fragment filmu, a także porównać jego graficzne opracowanie z analogicznymi fragmentami nakręconymi w realnych plenerach z udziałem aktorów. Technika opracowania filmu, tzw. rotoskopia (którą Richard Lenklater zrealizował ekranizację powieści Philipa K. Dicka "Przez ciemne zwierciadło"), polega bowiem na opracowaniu rysunkowym filmowych klatek zrealizowanych w realnych plenerach i wnętrzach. Sposób tego graficznego opracowania jest zbieżny, lecz nie identyczny, z zaprezentowanym na kartach komiksu.

Reżyserem "Aloisa Nebela" jest debiutujący za kamerą Tomas Lunak. Scenariusz stworzyli autorzy komiksu, pisarz Jaroslav Rudiš i rysownik Jaromir 99. W roli tytułowej wystąpi Miroslav Krobot doskonale uharakteryzowany na postać tytułową. Produkcji filmu podjął się Pavel Strand, współtwórca głośnego "Szczęścia" Bohdana Slamy oraz "Roku diabła" Petra Zelenki. Materiał filmowy został już w całości nakręcony, obecnie twa jego rysunkowe przetwarzanie. Premiera - w roku 2010.
Projekcja towarzyszyła wernisażowi wystawy plansz i rysunków z trylogii komiksowej (nie wszystkie były publikowane, niektóre zostały zmienione w stosunku do wersji drukowanej). Do jej obejrzenia zachęcił na wstępie Maciej Gil - dyrektor programowy festiwalu (i czytelnik AQQ). Opowiedział po krótce historię powstania i popularności komiksu w Czechach, po czym oddał głos twórcom i wydawcom komiksu. Poruszyli oni kontekst funkcjonowania ,,Aloisa Nebela" zarówno w Czechach, jak i w Polsce, przy okazji opisując jego pozycję na obu komiksowych rynkach.
Po wernisażu, w Kulturní a společenské středisko Střelnice (KaSS) - centrum kultury położonym w Czeskim Cieszynie - przy wypełnionej po brzegi sali zagrała kapela The Bombers, w której występują autorzy i czeski wydawca komiksu, wspierani przez jeszcze dwóch muzyków. Koncert zakończył się aplauzem publiczności i bisem.

Składający się z trzech tomów cykl "Alois Nebel" - wydany w Polsce przez Zin Zin Press - to opowieść o losach kolejarza (tytułowy Alois Nebel) żyjącego w miejscowości Biały Potok na pograniczu czesko-niemiecko-polskim w drugiej połowie XX wieku. Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem", oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej "Sin City" Franka Millera oraz komiksów Mike'a Mignoli. Zin Zin Press wyda też najnowszy komiks współautora trylogii o Neblu - Jaromira 99 - zatytułowany ,,Bomber", a opowiadający o kontuzjowanym piłkarzu, który wraca w rodzinne strony.

Galeria zdjęć z wystawy i koncertu (w relacjach z piątku, 2 maja) na: http://www.kinonagranicy.pl/

Z Cieszyna/Czeskiego Cieszyna Witold Tkaczyk

Zdjęcia: Anna Suska

Wystawę otworzył Maciej Gil (trzyma tom komiksu) - dyrektor programowy festiwalu

Wszyscy ludzie Aloisa Nebela" - od lewej: Joachim Dvořák - wydawca czeski, Labirynt, Jaroslav Rudiš - scenarzysta, Jaromir 99 - rysownik, Witold Tkaczyk - wydawca polski, Zin Zin Press, Michał Słomka - tłumacz, Centrala i Tomas Lunak - reżyser filmu

Publiczność szczelnie wypełniła sale Galerii Szara


Jaromir 99 i Jaroslav Rudiš rozdają autografy

Miroslav Krobot jako Alois Nebel - wersja aktorska

I Miroslav Krobot jako Alois Nebel - wersja animowana

Kadr z wersji aktorskiej…

…i ten sam kadr w wersji animowanej

Kadr z wersji aktorskiej…

…i ten sam kadr w wersji animowanej

Sprzedaż komiksów ,,Alois Nebel" i koszulek Centrali

Plansze komiksu na wystawie - po lewej niepublikowana w trylogii

Plansze komiksu na wystawie

Koncert kapeli The Bombers - z przodu od lewej na klawiszach gra Jaroslav Rudiš, na gitarze Jaromir 99

Koncert kapeli The Bombers - z lewej Joachim Dvořák, z prawej Rudiš