powrót do aktualności

05.12.2009

lupa

 

POWSTAJE KOMIKS O WOJCIECHU KORFANTYM

Krzysztof Wyrzykowski (rys.) i Sławomir Zajączkowki (scen.) tworzą komiks o Wojciechu Korfantym, polskim działaczu niepodległościowym, przywódcy III Powstania Śląskiego, pośle na Sejm II RP, wicepremierze w rządzie Wincentego Witosa. Album ma się ukazać w maju 2010 r. Powstaje na zlecenie należącej do samorządu województwa śląskiego instytucji kultury "Ars Cameralis" i jest jednym z elementów programu trwającego w tym regionie Roku Korfantego. (wit, źródło PAP)

Więcej informacji: 1 2 3 4
24.11.2009

 

KOMIKS HISTORYCZNY - ATRAKCYJNY SPOSÓB PRZEKAZYWANIA WIEDZY O PRZESZŁOŚCI

Od kilku lat, w dużej mierze za sprawą komiksów historycznych publikowanych przez Zin Zin Press, ten gatunek przeżywa swój renesans. Trwa dyskusja, czy takie publikacje są użyteczne w procesie zdobywania wiedzy o przeszłości. Nad głosami sceptycznymi przeważaja opinie pozytywne, a praktycznym dowodem na popularność i rozwój polskiego komiksu historycznego są zarówno coraz to nowe tytuły, jak i duże konkursy firmowane przez poważne instytucje.

Jednym z kolejnych głosów w tej dyskusji jest opinia Marcina Jakimowicza, redaktora "Gościa Niedzielnego" i pisarza, który opisuje nowe, atrakcyjne i nowoczesne sposoby edukacji historycznej, omówiona na łamach portalu netbird.pl.
,,... Innym sposobem na opowiedzenie młodym historii, która wydarzyła się lata przed ich narodzinami jest sięgnięcie po formułę komiksu. Jakimowicz wskazuje na to, że z dnia na dzień pojawia się na polskim rynku wydawniczym coraz więcej takich pozycji. A spektrum tematów jest szerokie - od "Solidarności", pacyfikacji kopalni "Wujek" i śmierci ks. Popiełuszki, przez czerwiec 1956 roku, aż po obronę Westerplatte i okupację Białej Podlaskiej. Młodzi tym chętniej sięgają po tę formę nauki historii, jeśli wiedzą, że są przez wydawców traktowani poważnie. Dlatego też komiks o ks. Popiełuszce uzupełniono o wybór jego kazań, a antologia poświęcona "Solidarności" została opatrzona wstępem Lecha Wałęsy i komentarzem profesora Wojciecha Roszkowskiego...".
(wit)


Pełen tekst tutaj
22.11.2009

obrazek
 

FESTIWAL KULTURY KOMIKSOWEJ LIGATURA

4-7 lutego 2010 Poznań
"Rozwój form i treści kultury komiksowej zasługuje na solidną prezentację i kodyfikację w szerszym niż egocentryczny kontekście. Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii. Komiksowy fenomen ikono-lingwistyczny, jest przez nas postrzegany jako integralny element kultury. W polskim kontekście, istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji we wsółczesnej kulturze i o współczesnym świecie..." czytamy na stronie Centrali.

W programie wystawy, targi profesjonalistów, przegląd filmów animowanych i dokumentalnych posługujących się językiem komiksu.

Więcej na stronie.
20.11.2009

obrazeklupa
 

SŁOWO ŻYDOWSKIE O KOMIKSACH

Wrześniowy numer "Słowa Żydowskiego" zawiera obszerny tekst autorstwa Artura Wabika opisujący komiksy z motywami żydowskimi. Omówione zostały zarówno tytuły zagraniczne ("Maus", "Josel", "Poszukiwanie" i in.), jak i polskie ("Achtung Zelig! Druga wojna", "Epizody z Auschwitz: Miłość w cieniu zagłady"). Ilustrację na okładce wykonała Dagmara Matuszak - krakowska ilustratorka, malarka i autorka komiksów. Wydanie pisma zrealizowano dzięki dotacji MSWiA. (wit)
08.11.2009

obrazek
 

"WRZĄTKUN" - NOWY KOMIKS MACIEJA SIEŃCZYKA

Nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża ukazała się komiks Macieja Sieńczyka "Wrzątkun". To drugi, po "Hydrioli", album komiksowy tego artysty. Zawiera 31 kolorowych fantastycznych opowieści inspirowanych snami.

Więcej tutaj
06.11.2009

obrazek
 

MIROSŁAW URBANIAK ZWYCIĘZCĄ KONKURSU NA KOMIKS O POWSTANIU WARSZAWSKIM

4 listopada br. ogłoszono wyniki trzeciej edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Jury pod honorowym przewodnictwem Henryka Chmielewskiego "Papcia Chmiela" przyznało pierwszą nagrodę pracy "Biedronka" Mirosława Urbaniaka (dwie plansze tego komiksu można obejrzeć tutaj i tutaj). Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2000 euro. (wit, źródło: ak/mpw)

Pełna informacja o wynikach konkursu: (pdf)
02.11.2009

obrazek
 

"NIE CHCIAŁEM, BY ROSIŃSKI BYŁ BEZCZYNNY" - ROZMOWA Z ANDRÉ-PAUL DUCHÂTEAU

Karierę literacką rozpoczął w wieku piętnastu lat. Był dyrektorem w wydawnictwie Le Lombard i redaktorem naczelnym magazynu "Tin Tin". W Polsce jest znany prawie wyłącznie jako scenarzysta serii "Yans", której rysownikami byli Grzegorz Rosiński i Zbigniew Kasprzak. Z André-Paulem Duchâteau rozmawiają Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk.

Pełen zapis rozmowy tutaj
27.10.2009

obrazek
 

LIGA RZĄDZI! - STEAMPUNKOWY CROSSOVER ALANA MOORE'A

Alan Moore - ekscentryk, Anglik z grzywą mocno już posiwiałych włosów i dziką brodą pustelnika, skrywa za oryginalną powierzchownością umysł zaiste ponadczasowy. Ponadczasowy nie tylko w rozumieniu "znakomitej jakości, która opiera się upływowi czasu". Ponadczasowy - w tym przypadku płynnie łączący epoki, style i - co ważne - bohaterów. A wszystko to w komiksowej, piekielnie inteligentnej formie, świadczącej o erudycji tak głębokiej, że momentami onieśmielającej.

Pełen tekst tutaj
25.10.2009

obrazek
 

W KOMIKS NIKT NIE UWIERZY - ROZMOWA Z GRZEGORZEM ROSIŃSKIM

Komiks historyczny w Polsce kwitnie. Pojawiają się coraz to nowe tytuły inspirowane potrzebą serca, ale też koniunkturą polityczną. Czy zatem stanowi on współczesną formę edukacji, upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, czy też nawrót do traktowania tego medium instrumentalnie, jako tuby propagandowej, rodem z PRL? O fenomenie popularności i zainteresowania komiksem historycznym dyskutują Grzegorz Rosiński, Witold Tkaczyk i Tomasz Nowak.

Pełen zapis rozmowy tutaj
23.10.2009

mgnlupa
 

FESTIWAL KOMIKSU W RUMUNII

Od 23 do 25 października potrwa Salonul Internaţional de Bandă Desenată Francofonă w rumuńskim kurorcie Constanţa nad Morzem Czarnym. To doroczny festiwal komiksu rumuńskiego, opierający się na rodzimych autorach i wydawcach, mający tez silne związki z rynkiem francuskim i belgijskim. Program SIBD 2009 jest dość skromny i nie występują tam - w przeciwieństwie np. do łódzkiego MFKiG - żadne gwiazdy świata komiksu. (wit, źródło: dn)

Program (franc. i rumun.) tutaj.
Więcej informacji na stronie.
mgnmgn
 

KONKURSY NA 600-LECIE BITWY POD GRUNWALDEM

W przyszłym roku mija 600 lat od tej zwycięskiej bitwy wojsk polskich, litewsko-ruskich i smoleńskich z wojskami zakonu krzyżackiego wspieranymi przez rycerstwo zachodnioeuropejskie stoczonej na polach pod Grunwaldem (w literaturze niemieckiej występuje jako pierwsza bitwa pod Tannenbergiem). Dotychczas ogłoszono dwa konkursy na komiks dotyczący tego wydarzenia, a pod koniec roku kolejny konkurs ogłosić ma Narodowe Centrum Kultury.

Szczegóły tutaj.
20.10.2009

mgn
 

ZMARŁ TOMAS "HIBI" MATEJICEK

Był propagatorem komiksu w Czechach, kuratorem, scenarzystą, założycielem i dyrektorem programowym międzynarodowego festiwalu komiksu w Pradze KOMIKSFEST!, prezesem Stowarzyszenia dla wspierania komiksu SEQENCE. To jedna z osób bez której projekt Centrala by nie zaistniał. (o-wit, źródło: centrala)

Wspomnienie Michała Słomki z Centrali tutaj.

 
mgn
 

POLSKO-CZESKI KONKURS CENTRALI ROZSTRZYGNIĘTY

Zorganizowany przez Centralę konkurs na reportaż komiksowy w ramach projektu: "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie" został rozstrzygniety. Jury przyznało pierwsze miejsce pracy "Co Olza widziała - rzecz o kontrabandzie na Moście Przyjaźni w Cieszynie" autorstwa Emilia Skupień. Pełen tekst werdyktu jury tutaj. (wit, źródło: centrala)

Więcej o konkursie i innych projektach Centrali tutaj.12.10.2009

W AFERZE O KOMIKSACH NA PGA

Tematem najbliższej audycji "Prosto z Kadru" w poznańskim radiu Afera będzie rodząca się komiksowa scena na Poznań Game Arena. Z tej okazji prowadzący Filip Bąk gościć będzie organizatora akcentu komiksowego na targach gier - Krzysztofa Zakrzewicza. Audycję można słuchać w Poznaniu i okolicach na 98,6 MHz lub przez internet na www.afera.com.pl w każdy czwartek o 17:30. (wit, źródło: fb)
mgnmgn
lupa

 

KOMIKSY NA POZNAŃ GAME ARENA

W tym roku na Poznań Game Arena (17-18 października) nie zabraknie komiksu. Rodząca się czwarta arena PGA - Arena Komiksu, podzielona została na dwie części: komiksową sobotę i mangową niedzielę. Jest to ok. 100m2, na których odbędą się spotkania, wykłady, panele, prezentacje, cosplay, komiksowe gry i konkursy oraz komiksowy bazar.

Całość powstała przy współpracy księgarni komiksowej "Druh", poznańskich spotkań mangowych J-Party i nieformalnego stowarzyszenia twórców Komiksowy Poznań; pod patronatem magazynu "Arigato". (wit, źródło: kz)

Pełna informacja o PGA 2009 - tutaj
Program komiksowy - tutaj
08.10.2009

mgn
lupa

 

XX FESTIWAL W ŁODZI ZAKOŃCZONY - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W niedzielę 4 października zakończył się największy w tej części Europy festiwal komiksowy w Łodzi. Wkrótce opublikujemy obszerną relację z imprezy, a dodatkowo wywiady, jakich przedstawicielom AQQ udzielili Grzegorz Rosiński, Marvano, Andre-Paul Duchateau oraz Grażyna i Zbigniew Kasprzak.
W konkursie na krótką formę komiksową zwyciężyła praca "Ostra Biel" do scenariusza Grzegorza Janusza narysowana przez Jacka Frąsia. Dokładne wyniki konkursu w protokole jury - tutaj. (wit)

Protokół z obrad jury tutaj
mgn

 

DRUGA EDYCJA KONKURSU NA KOMIKS EKONOMICZNY FOR

Fundacja FOR we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK ogłasza drugą edycją konkursu na komiks i animację ekonomiczną. Konkurs potrwa do 31 grudnia 2009 r. jego celem jest upowszechnianie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków poprzez przystępną formę jaką jest komiks oraz animację. Za wygraną otrzymać można od 1000 do 5000 złotych. W składzie jury zasiądzie m. in. prof. Leszek Balcerowicz. (wit)

Więcej tutaj
02.10.2009

mgn
lupa

 

KOMIKSOWE DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

W październikowym numerze miesięcznika "Merkuriusz" opublikowany został nietypowy komiks przedstawiający kilka najważniejszych scen z dziejów Wielkopolski. Oryginalność tej pracy polega na tym, iż jest wzorowana na układzie słynnych średniowiecznych drzwi gnieźnieńskich. Komiksowa plansza narysowana została przez Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Więcej tutaj

O SUPERBOHATERACH W KOMIKSIE I NIE TYLKO

Po bardzo długiej przerwie wracamy do publikowania materiałów publicystycznych dotyczących komiksów. Zaczynamy to nowe otwarcie tekstem autora wiele lat temu goszczącego już na łamach papierowego AQQ. Tym razem powraca na łamy internetowe naszej strony. Coż, czasy się zmieniły i świat pędzi wciąż do przodu. Zapraszamy więc do podróży przez epoki w towarzystwie superbohaterów.


Pełny tekst tutaj
28.09.2009

mgn
lupa

 

XX. FESTIWAL STARTUJE W ŁODZI W NAJBLIŻSZY PIĄTEK

2 października rozpoczyna się największy w tej części Europy festiwal komiksowy w Łodzi. W tym roku rozszerzono go tematycznie o gry. XX Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier potrwa trzy dni – do niedzieli 4 października. Wśród zaproszonych gwiazd m. in. Marvano, Andre-Paul Duchateau, Tadeusz Baranowski, Grzegorz Rosiński, Zbigniew i Grażyna Kasprzak oraz cała plejada artystów z kraju i zagranicy. (wit, źródło: mfkig)

Szczegółowy program imprezy tutaj
17.09.2009

mgn
lupa

 

NOWA KSIĄŻKA O OBRONIE WESTERPLATTE W 1939 R.

19 września o godzinie 12.00 w Auli Politechniki Gdańskiej w Gmachu Głównym będzie miała miejsce premiera książki Mariusza Wójtowicz-Podhorskiego "Westerplatte 1939. Prawdziwa historia". Autor znany jest miłośnikom komiksu jako scenarzysta albumu "Westerplatte. Załoga śmierci" (rys. Krzysztof Wyrzykowski), wydanego w 2004 r.

więcej
11.09.2009

mgn
lupa

 

BINIO BILL - REINKARNACJA

3 października podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi będzie miała miejsce premiera komiksu "Binio Bill i Szalony Heronimo", który jest pierwszą publikacją nowej oficyny "BB Team" założonej specjalnie dla upamiętnienia twórczości Jerzego Wróblewskiego, legendy polskiego komiksu, przez jego córkę.

więcej
mgn
lupa

 

W GDAŃSKU O WOJNIE W KOMIKSIE

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. organizuje w dniach 13-15 września projekt "Kolumbowie w świętym Janie", który przybliży i skomentuje obecność tematyki związanej z IIWŚ w przestrzeni polskiej kultury popularnej. W ramach imprezy – 15 wrzesnia o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/3, odbędzie się także panel "II Wojna Światowa w polskim komiksie", w którym udział wezmą: Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Monika Powalisz i Krzysztof Wyrzykowski. Dyskusję poprowadzi Maciej Wycinek.

Pełen program imprezy tutaj (.doc)

(o-wit; źródło: bf-nck)
mgn
lupa

 

BYDGOSKA KRWAWA NIEDZIELA 1939 W GAZECIE POMORSKIEJ

4 września w bydgoskim wydaniu Gazety Pomorskiej ukazał się komiks "Podwórko" autorstwa Łukasza Chmielewskiego (scenariusz) i Andrzeja Janickiego (rysunki). Podwórko opowiada historię dwóch przyjaciół Polaka i Niemca, którzy na początku września 1939 r. uczestniczą w wydarzeniach bydgoskiej krwawej niedzieli, stojąc po przeciwległych stronach konfliktu. Komiks powstał jeszcze w roku 2003 - pierwotnie z myślą o antologii "Wrzesień" wydanej nakładem Egmont Polska, a ukazał się dopiero 6 lat później dla upamiętnienia 70 rocznicy tych wydarzeń. (o-wit; źródło: km, aj)
03.09.2009

mgn

 

ŁUPASZKA 1939 - IPN PUBLIKUJE KOLEJNY KOMIKS WOJENNY

W ubiegłym tygodniu do druku trafił najnowszy komiks wojenny "Łupaszka. 1939" autorstwa Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego. Czarno-biały album liczy sobie 54 plansze komiksowe i 42 strony tekstów dotyczących historii działań 110 rezerwowego pułku ułanów pod dowództwem ppłk. Jerzego Dąmbrowskiego "Łupaszki" we wrześniu 1939 r. Gro historii poświęcone jest walkom tego oddziału z wojskami radzieckimi, które 17 września 1939 r wkroczyły na tereny Rzeczpospolitej dokonując, wraz z hitlerowskimi Niemcami, tzw. czwartego rozbioru Polski.

Wydawcą komiksu jest warszawski IPN, a jego premierę zapowiedziano na 17 września. (wit; źródło: kw)

Więcej o postaci Jerzego Dąmbrowskiego na tej stronie.

Tutaj można obejrzeć kilka przykładowych plansz komiksu.

lupa
lupa
lupa
lupa14.08.2009

mgn

 

BILBOARDY ROXY FM AUTORSTWA TRUŚCIŃSKIEGO

W prasie, internecie i na outdoorze ruszyła kampania reklamowa radia Roxy FM. Występują w niej prezenterzy programów tej stacji m.in. Marcin Meller, Mikołaj Lizut i Vienio. Autorem rysunkowych bilboardów jest Przemysław Truściński. (o-wit, źródło: www.wirtualnemedia.pl)

Więcej tutaj
mgn

 

"SOLIDARNOŚĆ" DRUGA NA TOP-25 ALEI KOMIKSU

Serwis Aleja Komiksu opublikował dane najczęściej ogladanych pozycji w jego bazie danych. W tzw. TOP-25 na drugim miejscu znalazł się wydany w 2005 roku przez Zin Zin Press komiks "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi". 31 sierpnia 2009 mija 29 lat od podpisania tzw. porozumień sierpniowych, kończących strajk w Stoczni im. Lenina i na całym Wybrzeżu i otwierających drogę do powstania NSZZ "Solidarność". (wit, źródło: Aleja Komiksu)

Pełna lista po kliknięciu tutaj
mgn

 

RZECZPOSPOLITA O KOMIKSACH PROMUJĄCYCH POLSKIE MIASTA

Agnieszka Niewińska i Jarosław Stróżyk są autorami opublikowanego 21 lipca br. na łamach "Rzeczpospolitej" tekstu "Tak się rysuje polska historia". Opisuje on kilkanaście komiksów, głównie historycznych, jakie w ostatnich dwóch latach powstały na zamówienie władz kilku miast i gmin. (wit, źródło: http://www.rp.pl)


Cały tekst tutaj
mgn
lupa

 

GOTOWY SCENARIUSZ PREQUELA "WAMPIURÓW"

Białostocki rysownik Juliusz Michał Masłowski ukończył pisanie scenariusza prequela komiksu "Wampiurs Wars". Scenariusz, w pełni zaakceptowany przez autora oryginału, składa się ostatecznie z dwóch długich epizodów ("Karakany ciemności" i "Ostatnia beczka okowity") oraz z jednego krótkiego ("Wyprawa na smoka Dziaberlaka").

Więcej tutaj
10.08.2009

WYNIKI KONKURSU DRAW YOUR FREEDOM. DRAW YOUR SOLIDARITY

Europejskie Centrum Solidarności ogłosiło wyniki konkursu "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity". Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony autorów zarówno polskich jak i zagranicznych. Ogółem, nadesłano ponad 150 prac w kategorii: komiks i cartoon. Zwyciężyła praca "Smak wolności" autorstwa Grzegorza Janusza (scenariusz) i Ernesto Gonzalesa (rysunki).

Pełna lista nagrodzonych tutaj
MIĘDZYNARODOWO O KOMIKSACH W POZNANIU

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Collegium Europaeum Gnesnense UAM oraz Projekt Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej organizują międzynarodową konferencję "Przestrzenie kultury komiksowej", która odbędzie się od 4 do 5 lutego 2010 roku w gmachu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej. Konferencji towarzyszyć będą dwa wydarzenia kulturalne poświęcone komiksowi: wystawa "Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia. Komiksy z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu" oraz Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura.

Więcej tutaj
05.08.2009

KOMIKSOWY SERWIS NA WIRTUALNEJ POLSCE

W lipcu na portalu Wirtualna Polska ruszył serwis komiksowy Komiksomania.pl (www.komiksomania.pl). Jest to kolejna, tym razem bardziej rozbudowana, próba stworzenia działu komiksowego przez duży portal internetowy. Kilka lat temu niewielki serwis ukazujący prace krajowych i zagranicznych twórców gatunku funkcjonował na Onet.pl w dziale rozrywka (pozostał do dziś w szczątkowej formie). Portal WP oprócz samych komiksów zawiera także informacje o nich oraz o ich autorach. Jak podaje WP - ambicją autorów serwisu jest pokazanie, że obrazkowe seriale mogą być rozrywką nie tylko dla wąskiego grona fanów.

Więcej tutaj
28.05.2009

mgn
lupa

pielgrzymka
lupa

 

PIERWSZY POLSKI KOMIKS O PAPIEŻU JANIE PAWLE II JUŻ W SPRZEDAŻY

Właśnie ukazał się na rynku czerwcowy numer "Małego Gościa Niedzielnego", do którego dołączony jest komiks "Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979". Opowiada on o pierwszej pielgrzymce Karola Wojtyły, już jako papieża Jana Pawła II, do Polski, w czerwcu 1979 roku, czyli dokładnie 30 lat temu. Znamienne i prorocze słowa, które padły z ust papieża Polaka podczas mszy na placu Zwycięstwa - "Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen" - uważane za preludium i duchową podstawę powstałego rok później ruchu "Solidarności".

Co ciekawe, okładkę tego wydania "Małego Gościa Niedzielnego" zdobi fragment komiksu. Autorem pomysłu i scenariusza do pierwszego polskiego komiksu o papieżu Janie Pawle II jest Witold Tkaczyk z Zin Zin Press. Rysunki wykonał Rafał Szłapa, plansze pokolorowała Magdalena Babińska, a okładkę stworzył Krzysztof Wyrzykowski. Komiks liczy sobie 22 strony, ma charakter historyczno-edukacyjny, kierowany jest do odbiorcy w wieku do 14 lat, a ukazał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. (wit)
18.05.2009

 

POLSKA HISTORIA PONOWNIE W ATAKU

Po pewnym okresie stagnacji do wydawniczej ofensywy powraca komiks historyczny. W maju ukazały się, lub ukażą pozycje opisujące polską historię. Większość związana jest z przypadającymi rocznicami, a zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej przyniesie kolejne tytuły dotyczące tamtego okresu w dziejach Polski.

Więcej tutaj

08.05.2009

 

POWSTAJE PIERWSZY POLSKI KOMIKS O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

Okazją do stworzenia tego utworu jest 30-ta rocznica pierwszej pielgrzymki polskiego papieża do ojczyzny. W czerwcu 1979 roku Jan Paweł II przybył do Polski na zaproszenie episkopatu oraz ówczesnych władz PRL. Wtedy to, podczas mszy na placu Zwycięstwa w Warszawie, padły z jego ust znamienne i prorocze słowa: "Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen", uważane za preludium i duchową podstawę powstałego rok później ruchu "Solidarności".

Komiks "Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979" liczy sobie 22 strony. Ma charakter historyczno-edukacyjny i kierowany jest do odbiorcy w wieku do 14 lat, choć - ze wzgledu na temat - posiada też fragmenty nieco trudniejsze. Tu autorzy i wydawca liczą na wspólną lekturę młodego czytelnika oraz rodziców, którzy zapewne pamietają tamtą pielgrzymkę z osobistych przeżyć.

Narratorem i głównym - obok papieża - bohaterem komiksu jest nastoletni chłopiec, Mateusz, uczeń szkoły podstawowej, który po 30 latach wspomina swe przeżycia z tamtego czasu. Ojciec Mateusza jest pracownikiem telewizji i jednym z odpowiedzialnych za relację z papieskiej wizyty. Ojciec i syn są zafascynowani wielkimi możliwościami przekazu telewizyjnego, ale z czasem odkrywają też jego pułapki. Postawa papieża wpływa istotnie na ich późniejsze wybory życiowe.

Autorem pomysłu i scenariusza do nowopowstającego pierwszego polskiego komiksu o papieżu Janie Pawle II jest Witold Tkaczyk z Zin Zin Press. Rysunki wykonał Rafał Szłapa, plansze pokolorowała Magdalena Babińska, a okładkę zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski. Komiks ukaże się jako dodatek do czerwcowego wydania "Małego Gościa Niedzielnego" w nakładzie 100 tys. egzemplarzy.

Tutaj i tutaj można obejrzeć przykładowe plansze komiksu. (wit)
07.05.2009

 

STALOWA WOLA - MIASTO KOMIKSÓW - PROJEKT I KONKURS

Stalowa Wola, rodzinne miasto Grzegorza Rosińskiego, które w tym roku świętuje 70-lecie swego powstania, zaproponowała projekt warsztatów i konkursu komiksowego. Po kliknięciu tutaj - krótki opis zbliżających się działań, a tutaj regulamin konkursu (opis i pdf) wraz z formularzem zgłoszeniowym (pdf)

Tutaj obejrzeć można kilka zdjęć ze spotkań młodzieży z rysownikiem Jakubem Woynarowski, które odbyły się 21 kwietnia w Stalowej Woli oraz 22 kwietnia w Rzeszowie i Jarosławiu. (o-wit)
17.04.2009

Od PRL do III RP - Obrazy przełomu w komiksie

W związku z przypadającą na rok 2009 dwudziestą rocznica obrad Okrągłego Stołu, oraz upadku Muru Berlińskiego - wydarzeń, w konsekwencji których rozpoczęła się przemiana Polski z państwa socjalistycznego w demokratyczne, Instytut Książki, Festiwal Cztery Pory Książki: POPLIT pragnie zaproponować cykl spotkań poświęconych obrazom przemian roku 1989 w polskiej kulturze popularnej, a w szczególności w komiksie - medium, które w ostatnich latach niezwykle aktywnie podejmuje te wątki.

Idea i szczegółowy program tutaj
15.04.2009

 

POZNAŃSKI PRZEWODNIK KOMIKSOWY I BITWA

Zapraszamy na premierę pierwszej w Polsce miejskiej mapy komiksowej [spytaj przwewodnika on ci prawdę powie, spytaj przewodnika on ci wskaże drogę], która odbędzie się w piątek 17.04.2009 o godz. 20.00 w MDK Mały Dom Kultury - nad KLUBEM DRAGON, ul. Zamkowa 3, w Poznamiu.

IDEA komiksowej mapy polega na informacji o komiksowej scenie, ale ma także wskazać drogę do miejsc gdzie komiksy można czytać i kupować. ZAŁOŻENIEM jest zainspirowanie innych miast w Polsce do wydania podobnych map i przewodników oraz zmiana postaw z "wytykania palcami" braków na wskazywanie drogi do celów.

Więcej
05.04.2009

 

KOMIKS ZA ŻELAZNA KURTYNĄ - RELACJA Z WYSTAWY W POZNANIU

3 kwietnia, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, otwarta została wystawa ,,45-89 Komiks za żelazną kurtyną", przedstawiająca losy komiksu z krajach byłego ,,bloku wschodniego", czyli znajdujących się od zakończenia II wojny światowej do końca lat 80-tych pod hegemonią Związku Radzieckiego. Do wystawy dołączono też komiksy z Jugosławii, która formalnie krótko po wojnie należała do tego bloku, jednak praktycznie pod rządami Tito była krajem niezależnym od ZSRR, niejako zawieszonym pomiędzy socjalizmem a kapitalizmem.

Więcej
ZMARŁA KAZIMIERA PIELUCHOWSKA-ROSIŃSKA, ŻONA GRZEGORZA ROSIŃSKIEGO

4 kwietnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarła w swoim domu w Mollens w Szwajcarii Kazimiera Pieluchowska-Rosińska, prywatnie żona Grzegorza Rosińskiego, słynnego twórcy komiksów - poinformował AQQ Piotr Kasiński, rzecznik prasowy MFK w Łodzi. Ukończyła wydział ogrodnictwa na SGGW w Warszawie. Przez bliskich nazywana była Kasią. Rosińscy pobrali się w 1966 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. wyemigrowali najpierw do Belgii, potem osiedlili się w Szwajcarii. Pani Kazimiera zajmowała się prowadzeniem domu i pełniła rolę menedżera swego męża. Rosińscy mają trójkę dzieci, syna i dwie córki.

Redakcja Magazynu Komiksów AQQ w składzie Witold Tkaczyk i Łukasz Zandecki miała zaszczyt i przyjemność gościć w domu państwa Rosińskich w 1996 r. Serdeczne przyjęcie przez gospodarzy, gościnność, otwartość, pomoc i gotowość opieki pozostawiły w nas niezatarte, ciepłe wspomnienia. (wit)
29.03.2009

 

KOMIKS ZA ŻELAZNA KURTYNĄ - WYSTAWA W POZNANIU

W piątek, 3 kwietnia, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) o godz. 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy "45-89 Komiks za żelazną kurtyną". O 12.30 wystąpią badacze historii komiksu: Dodo Niţă z Rumunii, Tomaš Prokůpek z Czech i Adam Rusek z Biblioteki Narodowej w Warszawie, którzy przedstawią i zanalizują komiksografie Europy Środkowej. Organizatorami wystawy są: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Centrala (Central Europe Comics Art) i Fundacja Transmisja. Kuratorem wystawy, która czynna będzie do 30 kwietnia 2009 r., jest Michał Słomka. Dokładny program i zaproszenie po kliknieciu w obrazek z lewej. (rw-wit)

Zobacz zaproszenie (.pdf 3,96kB)
Fot. Dariusz Bloch

 

ANDRZEJ JANICKI OPOWIADA O KOMIKSACH

Na łamach "Expressu Bydgoskiego" ukazała się niedawno rozmowa z Andrzejem Janickim, wybitnym twórcą komiksowym zaliczanym do krajowej czołówki autorów tego gatunku.
Katarzyna Kabacińska: Komiksowej wersji doczekało się m.in. 25-lecie "Solidarności", postać ks. Jerzego Popiełuszki, tragedia w kopalni "Wujek" i we wszystkich tych przedsięwzięciach brali udział bydgoscy rysownicy. Mamy patent?
Andrzej Janicki: To prawda, że grupa bydgoskich rysowników: Jacek Michalski, Jacek Przybylski, Krzysztof i Janusz Wyrzykowscy, Łukasz Ciaciuch wraz z niezmordowanym twórcą scenariuszy, Maciejem Jasińskim, niejako zawładnęła komiksem historycznym. Z jednej strony można powiedzieć, że wydawca nas zna i dlatego powierza nam tę pracę. Z drugiej - wie, co potrafimy i z jakiej tradycji czerpiemy.
Pełen tekst wywiadu tutaj (o-wit)
13.03.2009

 

GRZEGORZ ROSIŃSKI: MOŻEMY BYĆ DUMNI Z TEGO, KIM JESTEŚMY

Choć mieszka w Szwajcarii, jest stałym bywalcem Międzynarodowego Festiwali Komiksu w Łodzi. Mimo, że trochę zdążyliśmy już "przywyknąć" do jego obecności, nie umniejsza to w żaden sposób dorobkowi i osiągnięciom, jakie stały się jego udziałem. Będący niewątpliwie jedną z wielkich gwiazd komiksu europejskiego, jest współtwórcą jednej z najbardziej kasowych serii komiksowych w historii (Thorgal) oraz wielu innych produkcji cieszących się wysokim uznaniem czytelników i krytyki. I, co ważniejsze, stale ma wiele do powiedzenia.

Tutaj prezentujemy zapis rozmowy z polskim mistrzem komiksu.
11.03.2009

 

9. WARSZAWSKIE SPOTKANIA KOMIKSOWE - PROGRAM

W najbliższy weekend, 14 i 15 marca, odbędą się 9. Warszawskie Spotkania Komiksowe. Dwudniowa impreza zagości tym razem w salach stołecznego klubu Palladium położonego przy ul. Złotej 9. Kliknij tutaj by zapoznać się ze szczegółowym programem (.pdf)
(o-wit)
08.03.2009

 

ZAGŁOSUJ NA CENTRALĘ!

Na jednym z ważniejszych polskich serwisów komiksowych, Aleji Komiksu, do wtorku 10 marca trwa plebiscyt oceniający ubiegły rok w polskiej kulturze komiksowej. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu można też głosować na "Działalnośc CENTRALI" w kategorii "najlepsze czasopismo lub wydarzenie promujące komiks". CENTRALA (Central Europe Comics Art - Sztuka Komiksu Europy Środkowej) promuje komiks organizując wystawy prac komiksiarzy polskich oraz przede wszystkim autorów komiksów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wraz z wydawnictwem Zin Zin Press wydaje albumy tych autorów (np. trylogię "Alois Nebel", czy album "Anna chce skoczyć"). CENTRALA organizuje także komiksowe warsztaty dla najmłodszych w wielu miastach Polski. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie CENTRALI. Zachęcamy do udziału w głosowaniu.

Aby zagłosować trzeba zarejstrowac się w serwisie
potem odebrać maila od admina i... głosować.

Pozdrawiamy i dziękujemy za poświęcony czas. (ms-wit)
12.02.2009

 

KOMIKSOWE ATRAKCJE W BYDGOSZCZY

W dniach 27 -28 lutego odbędzie się druga edycja Bydgoskich Dni Komiksu. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta, Galerii Drukarnia i Muzeum Okręgowego wszystkie imprezy w tym roku odbędą się w samym centrum Bydgoszczy. Do głównych atrakcji BDK będą z pewnością należały wystawy prac takich rysowników jak Jerzy Wróblewski, Sławomir Kiełbus czy Maciej Simiński. Ekspozycja Wróblewskiego obejmować będzie wiele unikatowych, pokazywanych po raz pierwszy plansz i szkiców projektów. Wystawa Kiełbusa będzie zaś promować drugą cześć albumu "Zaczarowana Altana" - znakomicie ilustrowanego komiksu, którego akcja toczy się w Bydgoszczy. W programie również warsztaty komiksowe które poprowadzi Filip Myszkowski (Produkt, Mix Komiks) oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach BDK zaplanowano także pokaz filmu "Mroczny Rycerz" w bydgoskim Pałacu Młodziezy - to zresztą jedyna biletowana cześć imprezy. Wstęp na inne punkty programu (w tym giełdę komiksową, na którą przyjazd zapowiedziało juz kilka sklepów i wydawnictw komiksowych) jest bezpłatny.
Szczegółowy program przedstawiony jest na plakacie promującym imprezę (kliknij w obrazek obok). Autorem plakatu jest znany bydgoski rysownik – Andrzej Janicki.
(km-wit)
27.01.2009

KOMIKSY W BYDGOSZCZY

W dniach 27 lutego - 1 marca odbywa się kolejna edycja Bydgoskich Dni Komiksu. W tym roku dzięki zaangażowaniu magistratu większa część imprezy gości w samym w centrum miasta. W programie m. in.: wystawa prac legendy bydgoskiego komiksu Jerzego Wróblewskiego (wiele unikatowych plansz, szkiców oraz projektów graficznych Mistrza) oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z udziałem Filipa Myszkowskiego. Po raz pierwszy odbywa się również giełda wydawnictw komiksowych. (km-wit)
14.01.2009

 

AUTORKA ANNY W POLSCE

Już za kilka dni zagości w Polsce Lucie Lomova, autorka wydanego jesienią ub. roku komiksu "Anna chce skoczyć". Spotkania z nią odbęda się: 19 stycznia w Warszawie (Empik Megastore, ul. Nowy Świat 15/17) oraz 20 stycznia w Poznaniu (Kawiarnia i klub Głośna Samotność, ul. Ratajczaka 18). W obu miejscach o godzinie 17.00. W ramach projektu CENTRALA zorganizowana została również oryginalna wystawa "Komiks teatralny pod szkłem", która polegała na wydaniu podstawek do piwa z kadrami komiksu autorstwa Lucie Lomovej opublikowanego na łamach magazynu teatralnego w Czechach. Poszczególne podtsawki-kadry można zdobyć min. w klubach Meskal i Dragon w Poznaniu oraz w klubie Chłodna 25 w Warszawie.

Organizatorzy: CENTRALA Central Europe Comics Art/Fundacja Transmisja , Zin Zin Press, Głośna Samotność Poznań, Empik Megastore Nowy Świat Warszawa.
Wsparcie: Czeskie Centrum w Warszawie.
Patronat medialny: Zeszyty Komiksowe, Aleja Komiksu, Gildia Komiksu, Radio Afera, Radio TOK FM, TVP Kultura.
(ceca-wit)

Więcej informacji

 
HISTORIA I KOMIKS NA POZNAŃSKIM UNIWERSYTECIE

Koło Naukowe Polonistów Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu zaprasza wszystkich miłośników komiksu (i nie tylko) na cykl otwartych dyskusji poświęconych arcydziełom gatunku. Pierwsza już 15 stycznia. Wspólnym mianownikiem spotkań będzie tematyka historyczna poruszana w komiksie. Kwestia komiksu i historii może wydawać się już zużyta, jeśli chodzi o komiksowe wydarzenia ostatnich lat. Jednak tym razem organizatorzy mają prosty, acz intrygujący pomysł na spotkania. Mają mieć one charakter dyskusji na temat konkretnego dzieła.

Więcej tutaj
10.01.2009

 

BARANOWSKI W PRZEWODNIKU KOLEKCJONERA SZTUKI NAJNOWSZEJ

Tadeusz Baranowski znalazł się w wąskim gronie polskich artystów współczesnych, których prace zostały docenione i polecone jako wartościowe kolekcjonerom sztuki. W opracowaniu Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza "Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej" (wyd. Fundacja Bęc Zmiana i Korporacja Ha!art, Warszawa-Kraków, 2008) Baranowski występuje obok takich autorów jak Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, czy Leon Tarasiewicz. Wśród twórców jest też inny artysta tworzący komiksy - Maciej Sieńczyk, publikujący m. in. na łamach "Lampy". Tutaj można obejrzeć strony dotyczące Tadeusza Baranowskiego.
MPO Z KOMIKSEM

12 stycznia zadebiutuje Miejska Powieść Odcinkowa (MPO) - najnowsza inicjatywa literacka Nowego Teatru w Warszawie i Korporacji Ha!art. Będzie jej towarzyszył komiks.

Więcej tutaj
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

2009 2008 2007 2005-2006 2003-2004