powrót do aktualnościWarszawa, 24 czerwca 2008 r.
Informacja prasowa

FUNDACJA FOR ZAŁOŻONA PRZEZ LESZKA BALCEROWICZA OGŁASZA KONKURS NA KOMIKS

Fundacja FOR założona przez Leszka Balcerowicza ogłasza konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej. Jego celem jest obalanie mitów związanych z ważnymi kwestiami dotyczącymi nas wszystkich, takimi jak wcześniejsze emerytury, płatne lub bezpłatne studia czy służba zdrowia. Organizatorzy zapraszają wszystkich tworzących formy komiksowe do udziału w konkursie. Najlepsze prace zostaną opublikowane i będą pokazywane na wystawach w szkołach i uczelniach w całej Polsce.
Organizatorom konkursu zależy na obalaniu mitów na temat tak ważnych kwestii, jak wcześniejsze emerytury, płatne lub bezpłatne studia czy płatna lub bezpłatna służba zdrowia. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób w Polsce Fundacja FOR postanowiła wykorzystać przystępną formę jaką jest komiks. Stąd pomysł na konkurs, dzięki któremu FOR chce pozyskać prace, które będą pokazywane na wystawach w szkołach i uczelniach w całej Polsce.
„Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, dlatego zdecydowaliśmy się na komiks, bo w tej formie na pewno łatwiej będzie nam pokazać co naprawdę kryje się za mitami na temat wcześniejszych emerytur, płatnych studiów czy płatnej służby zdrowia. Dzięki konkursowi nie tylko pozyskamy dobre prace, które będziemy mogli wykorzystać organizując objazdową wystawę w szkołach i uczelniach, ale damy też szansę na promowanie się młodym, zdolnym rysownikom, nawet bez doświadczenia.” – powiedziała Alicja Defratyka, Manager ds. Projektów FOR.
W konkursie może wziąć udział każdy, kto zajmuje się rysowaniem. Prace konkursowe powinny być związane z jednym z siedmiu podanych tematów: inflacja, oszczędzanie i inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia oraz płatne/bezpłatne studia wyższe. Technika wykonywania prac jest dowolna, jedynym warunkiem jest możliwość zrobienia reprodukcji prac konkursowych. Prace powinny mieć nie więcej niż 8 stron A4, przy czym liczba obrazków na każdej stronie może być dowolna.
Odpowiednio podpisane prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 10 października 2008 na adres: Fundacja FOR, ul. Stępińska 13, 00-739 Warszawa (liczy się data stempla pocztowego). Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.
W jury konkursu zasiadają: Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Fundacji FOR oraz znani satyrycy i rysownicy: Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki – twórcy Jeża Jerzego, Michał Ogórek, Marek Raczkowski i Antoni Rodowicz. Jury będzie oceniać prace pod względem zgodności z zaproponowanym opisem problemu, oryginalności artystycznej i atrakcyjności wizualnej.
W konkursie przyznane będą trzy główne nagrody w wysokości 5, 3 i 2 tys. złotych oraz siedem wyróżnień po 1 tysiąc złotych w każdej kategorii tematycznej. Organizatorzy przewidują również możliwość zamieszczenia najlepszych prac w osobnej publikacji książkowej.
Więcej informacji o konkursie oraz pełny regulamin konkursu dostępne są na stronach www.for.org.pl oraz wyborcza.pl/komiksekonomiczny.
Sponsorem nagród jest bank BZWBK.
Patroni medialni konkursu: Gazeta Wyborcza, tygodnik Przekrój, TVN24, radio TOK FM i portal Gildia.pl.Dodatkowych informacji udzielają:


Alicja Defratyka
Manager ds. Projektów
tel. +48 22 558 06 77, 0 609 717 102
email: alicja.defratyka@for.org.pl


Paulina Chylińska
Specjalista ds. Public Relations
tel. +48 22 558 06 72, 0 609 717 102
email: paulina.chylinska@for.org.pl