powrót do aktualności


 

 

 

 

 

 

FILMOWY ALOIS NEBEL NA FESTIWALU W CIESZYNIE

W piątek, 2 maja o godz. 21.00 w Galerii Szara (Cieszyn, ul. Srebrna 1) na 10. Przeglądzie Filmowym ,,Kino na granicy" w Cieszynie/Czeskim Cieszynie, odbędzie się spotkanie z autorami komiksu i scenariusza do filmu "Alois Nebel" - Jaroslavem Rudiśem i Jaromirem 99 oraz wernisaż wystawy poświęconej tytułowemu bohaterowi tej graficznej powieści. Zostaną też pokazane pierwsze fragmenty realizowanej własnie w Czechach adaptacji filmowej trylogii o Neblu.

Produkcji filmu podjął się Pavel Strand, współtwórca głośnego "Szczęścia" Bohdana Slamy oraz "Roku diabła" Petra Zelenki.
Budżet produkcji określono na 40 milionów koron. Prawie połowa tej kwoty, 15 mln koron, pochodzić będzie ze środków Czeskiego Funduszu Filmowego.

Reżyserem "Aloisa Nebela" będzie debiutujący za kamerą Tomas Lunak. Scenariusz stworzyli autorzy komiksu, czyli pisarz Jaroslav Rudis i rysownik Jaromir 99. W roli tytułowej wystąpi Miroslav Krobot.

"Alois Nebel" zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu technologii rotoskopii, przy użyciu której Richard Lenklater zrealizował niedawno ekranizację głośnej powieści Philipa K. Dicka "Przez ciemne zwierciadło". Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku. Premiera nie wcześniej niż w roku 2010.

Składający się z trzech tomów cykl "Alois Nebel" - wydany w Polsce przez Zin Zin Press - to opowieść o losach kolejarza (tytułowy Alois Nebel) żyjącego w miejscowości Biały Potok na pograniczu czesko-niemiecko-polskim w drugiej połowie XX wieku. Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem", oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej "Sin City" Franka Millera oraz komiksów Mike'a Mignoli.

Zaraz po spotkaniu, o godz. 22.00 w Kulturní a společenské středisko Střelnice (KaSS), Český Těšín, ul. Střelniční 1 (w centrum kultury położonym w Czeskim Cieszynie) zagra kapela The Bombers, w której występuje Jaromir 99 (również autor najnowszego komiksu ,,Bomber")

Więcej szczegółów na: tutaj i tutaj
(wit, na podst.: Marcin Kamiński - www.plejada.pl, materiały festiwalowe)