POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


TRÓJMIEJSKIE SPOTKANIA KOMIKSOWE, GDAŃSK, 8 MAJA 2004

Posiłek z obrazkami

Całkiem spore grono autorów i fanów komiksu zgromadziły zorganizowane po raz pierwszy w Gdańsku przez Akademicki Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Trójmiejskie Spotkania Komiksowe. W przestronnej stołówce UG było i rysowanie na żywo, i aukcja, dyskusje, prelekcje oraz wystawa.

Giełda, warsztaty i cenzura
Zaczęło się rano od giełdy komiksów. Przyjechał na nią specjalnie Przemek Wróbel z Mandragory z nowościami. Swoje stoiska rozłożyli też kolekcjonerzy i sklep komiksowy Piotra Żukowskiego z Sopotu. Później wystartowały warsztaty komiksowe z udziałem twórców współpracujących z magazynem ,,Produkt" (Myszkowski, Lachowicz, Gosieniecki).
Dr Jerzy Szyłak, który na codzień jest pracownikiem UG, opowiedział o tym jak komiks na świecie walczy z cenzurą.

Album o obronie Westerplatte
Kolejnym punktem programu było spotkanie z twórcami. Padło na nim wiele sensacyjnych wypowiedzi. Pierwsza to taka, że powstaje realistyczny komiks o obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Rysownikiem tej realistycznej i paradokumentalnej opowieści jest Krzysztof Wyrzykowski z Bydgoszczy, współpracownik ,,Kontry". Czarno-biały album ma ukazać się dokładnie na 65 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Scenarzysta komiksu powiedział na spotkaniu, iż jego praca opiera się o najnowsze badania historyków polskich i niemieckich oraz, że w komiksie zostanie oddany należny hołd rzeczywistemu dowódcy obrony Westerplatte kapitanowi Waldemarowi Dąbrowskiemu. Tym samym potwierdziły się oficjalnie zgłaszane od lat relacje, iż major Sucharski załamał się i nie był w stanie dowodzić skutecznie swoimi żołnierzami. Jak zapewniają autorzy komiks ma być bardzo precyzyjny pod względem realiów umundurowania i uzbrojenia.

Pociągną Likwidatora, Eryka i Osiedle
Nowy album z przygodami Likwidatora zapowiedział Ryszard Dąbrowski. Miałby się w nim znaleźć odcinek odrzucony przez wydawcę ,,Produktu", który przestawiał karykatury kopulujących z kobietami prymasa Glempa i byłego premiera Millera.
Filip Myszkowski na jesień planuje wydanie drugiej części ,,Eryka", nad którą obecnie intensywnie pracuje. Zapowiedział nieznaczne zmiany z stylistyce rysunku oraz nieco inny charakter scenariusza. Stwierdził też, że zerwał rozmowy z hiszpańskim wydawnictwem ,,La Cupula", ze względu na rozbieżność stanowisk. Myszkowski nie chciał dostosować swej stylistyki i tematyki prac do wymagań edytora.
Krzysztof Mirowski, redaktor i krytyk ,,Produktu" ujawnił nieco kulis związanych z samym pismem i jego dodatkami. Po komercyjnej klęsce P-lux-a wydawnictwo zamierza opublikować osobne zeszyty z serią ,,Osiedle Swoboda". Mirowski usprawiedliwiał nieobecność Michała Śledzia Śledzińskiego. Tenże udał się na prezentację polskiej wystawy komiksów (tej samej z wrocławskiego BWA zorganizowanej przez Beatę Bełzak) do Pragi. Nie przybyli też inni współpracownicy magazynu - Kochański i Smison.
Marek Lachowicz, znany autor cyklu ,,Człowiek Paroofka" opowiedział o historii powstania tego bohatera i o perypetiach towarzyszących debiutowi na łamach ,,Produktu".

Nowe Wampiury tylko w epizodzie
Jan Plata-Przechlewski, autor legendarnych ,,Wampiurs Wars" zapowiedział krótki, okazjonalny epizod z tej serii. Mimo tego nie będzie dalszych części opowieści o Wampiurach, gdyż autor uważa ten rozdział za zamknięty. Trwa zbieranie funduszy na opublikowanie drugiej części swoistego ,,tribute to JPP", czyli fragmentów historii z Wampiurów rysowanych przez innych polskich rysowników komiksowych.
Po spotkaniu odbyła się comics session, w której na żywo rysowali: Filip Myszkowski, Marek Lachowicz, Mateusz Skutnik, Jan-Plata Przechlewski, Ryszard Dąbrowski. Prace zostały wieczorem zlicytowane.

Pattern i Kung-fu
Następnie Jerzy Szyłak poprowadził spotkanie z autorami komiksu ,,Pattern" rysownikiem Rafałem Gosienieckim i scenarzystą Piotrem Gene Kowalskim. Rozmowa dotyczyła głównie relacji pomiędzy autorami, która wydawała się być - tak wynikało z ich słów - wręcz idealna. Kowalski konstatował, że nie poszedł na żadne kompromisy, a kwestie sporne rozstrzygano na zasadzie wymiany argumentów do skutku. Historia była tak pojemna, iż z pierwotnie zaplanowanej wersji do albumu weszło tylko 20% materiału. I to właśnie było te 20% zbieżności pomiędzy rysownikiem i scenarzystą. Szyłak mocno i skutecznie atakował gładkie odpowiedzi twórców, wobec czego publiczność dowiedziała się sporo ciekawych faktów o relacjach współautorów, a także o ich nowym wspólnym przedsięwzięciu. Ma to być cykl 5 zeszytów (każdy po 24 strony) historii o tematyce Kung-fu. W czasie wyjaśniania zawiązka fabuły wyraźnie pobrzmiewały echa filmu ,,Kill Bill". Każdy zeszyt będzie rysowany przez innego autora. Pierwszy narysuje Gosieniecki, drugi Robert Adler. Wydawcą będzie Mandragora.
Na koniec niżej podpisany wygłosił prelekcję o historii i czasie współczesnym polskiego komiksu undergroundowego. Prace co najmniej kilkunastu wymienionych w tym wystąpieniu twórców można było obejrzeć na towarzyszącej imprezie wystawie. Pokazano tam plansze m. in. Dąbrowskiego, Gawronkiewicza, Kozy, Rebelki, Skutnika (fragmenty ,,Alicji" do scenariusza Jerzego Szyłaka), Szneidera.
Spotkanie zakończyło się giełdą prac narysowanych podczas comics session.

Impreza była sprawnie zorganizowana (przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, City Rockers - kooordynatorzy projektu: Kuba Babczyński, Tomasz Dziemiańczuk z ACK i Adam Furtak; patronat medialny objeły: indpendent.pl, trojmiasto.pl, City Magazine oraz Radio Gdańsk) i trzeba przyznać, że dopisali zarówno goście, jak i publiczność. W sumie występom artystów i prelegentów przyglądało się i przysłuchiwało kilkadziesiąt osób. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje TSK, być może również z udziałem twórców z zagranicy.

Z Trójmiasta WITOLD TKACZYK