POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


QLTURALNO-KOMIKSOWY ZAMEK

4 września Zamek Ujazdowski w Warszawie opanowany został przez twórców i fanów komiksu. Na dziedzińcu zaprezentowano prace artystów, których albumy publikowane są przez dwa niezależne wydawnictwa: warszawską Kulturę Gniewu i poznański Zin Zin Press: Tadeusza Baranowskiego (Sherlock Bombel), Ryszarda Dąbrowskiego (Likwidator, Redaktor Szwendak), Krzysztofa Gawronkiewicz (Achtung Zelig!), Janka Kozy (Erotyczne zwierzenia), Tomka Niewiadomskiego (Ratman, Nerwolwer), Krzysztofa Prosiaka Owedyka (Cierń w koronie, Bajki urłackie), Dariusza Pały Palinowskiego (Bracia Kowalscy, Zakazany owoc), Jakuba Rebelki (Oskar, Doktor Brian), Benedykta Szneidera (Oskar, Diefenbach).

Na pomysł takiej prezentacji dorobku twórczego grupy znakomitych krajowych autorów komiksowych wpadł Marcin Szymaniak z księgarni „Spis Treści” mieszczącej się we wnętrzach Zamku Ujazdowskiego. Wspomogli go: Beata Bełzak - organizatorka wystawy, Jarosław Skaładanek z Kultury Gniewu, Witold Tkaczyk z Zin Zin Press oraz Mateusz Szlachtycz, twórca filmów dokumentalnych, pomysłodawca i organizator Interkomiksu. Dwaj ostatni prowadzili spotkania z autorami komiksów.

Jako pierwszy wystąpił Przemysław Truściński, który zdradził nieco tajników warsztatowych swej pracy. Truściński, daleki od udzielania recept na stworzenie dobrego komiksu, po spotkaniu analizował prace przyniesione przez debiutantów. Sam przyznał, że ciągle wiele uczy się od swych młodszych kolegów po fachu, będąc jednocześnie dla nich kimś w rodzaju mistrza.

Następnie odbyły się już rozmowy z autorami publikującymi w Kulturze Gniewu i Zin Zin Press. Jako pierwszy wystąpił legendarny twórca Tadeusz Baranowski. Do grona autorów Kultury Gniewu i Zin Zin Press dołączył w marcu br. publikując tam „3 Przygody Sherlocka Bombla”. Ze swadą opowiadał o technice pracy nad komiksem, o wykorzystaniu komputera do technicznej obróbki plansz. Ostro skrytykował część edytorów, nazywając ich „handlarzami, a nie wydawcami komiksów”, ze wzlędu na ich arogancki sposób traktowania twórców. Opowiedział, że nowe odcinki serii o Praktycznym Panu nie będą się ukazywać dalej w „Razem”, ponieważ redaktorka pisma chciała mieć zbyt duży wpływ na treść i formę serii. Baranowski bardzo wysoko ocenił artystyczne poczynania swoich nieco młodszych kolegów.

Tomasz Niewiadomski opowiedział historię powstania cyklu o Ratmanie (1995 r.) oraz ideę przyświecającą narodzinom Nerwolwera. Łączenie w jedną osobowość przedmiotów martwych i osób stanowi dla twórcy spore wyzwanie, gdyż jest to o wiele trudniejsze niż łączenie ze sobą ludzi i zwierząt. Wystąpienie, uatrakcyjnione rysowaniem na żywo przed zgromadzona publicznością, zakończył opowieściami o swoich trzech kotach.

Ryszard Dąbrowski to w tej chwili jedyny twórca komiksowy poddawany tak ostrej cenzurze. Jego komiks o Likwidatorze wzbudza wiele kontrowersji. Dąbrowski jest kontynuatorem najlepszych tradycji undergroundu nie tylko polskiego. W swych pracach występuje ostro przeciw establishmentowi i stosunkom społecznym panującym w Polsce, stąd wydawcy z jednej strony bardzo boją się publikowania jego komiksów, a z drugiej chętnie widzieliby je (ale w łagodniejszej wersji) na łamach swych pism. Jak powiedział autor, jego postacie mogłyby być wykorzystane tylko w określonego rodzaju reklamach, ale na pewno nie w takich służącym wielkim koncernom.

Podczas spotkań z twórcami wnętrze księgarni „Spis Treści” wypełniło się w większości młodymi fanami komiksu. Przybyli też zaproszeni wydawcy, twórcy komiksowi, przedstawiciele mediów. Impreza była bardzo dobrze rozreklamowana („Gazeta Wyborcza - Stołeczna”, „Radiostacja”, plakaty i ulotki na mieście), a w sobotnim „Teleekspresie” informacji o wystawie i spotkaniach towarzyszyła prezentacja komiksu „Achtung Zelig! Druga wojna”.

Głównie ze względu na tragedię z Biesłanie odwołano koncert trzech zespołów, które miały zagrać wieczorem na scenie na dziedzińcu Zamku.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Księgarnia Spis Treści, Kultura Gniewu i Zin Zin Press.
(wit)

Zobacz galerię fotografii z imprezy na stronie PAP-u.