POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


KOMIKS NA FESTIWALU LITERATURY POPULARNEJ POPLIT W KRAKOWIE
(1 - 5 czerwca 2005)

Od 1 do 5 czerwca Instytut Książki organizuje POPLIT, czyli Festiwal Literatury Popularnej. Jest to drugi z cyklu festiwali literackich "4 Pory Książki", zaplanowanych na ten rok. Program festiwalu skupia się na literaturze popularnej czyli operującej gatunkowymi konwencjami: fantastyce, horrorze, romansie, książce dla dzieci i młodzieży oraz komiksie. O tych gatunkach dyskutować będą podczas otwartych debat krytycy literaccy i dziennikarze.

Tematyka komiksowa pojawi się kilkakrotnie.

W środę, 1 czerwca, w Klubie pod Jaszczurami (Rynek Główny 8) o godz. 17:00 podczas
debaty inauguracyjnej: Bitwa o POP - peany i filipiki pod adresem kultury popularnej, w której uczestniczą: prof. Janusz Dunin, Tomasz Kołodziejczak, Wojciech Orliński, Andrzej Sapkowski i Paweł Dunin-Wąsowicz na pewno pojawią się wątki komiksowe.

W sobotę, 4 czerwca, o godz. 12:00 odbędą się
warsztaty komiksowe im. Tymka i Mistrza. Kurs rysowania komiksów dla dzieci prowadzą Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, twórcy postaci Tymka, Mistrza i Jerzego Jeża.

O godz
. 16:00 o komiksie jako oryginalnej gałęzi sztuki dyskutują Jerzy Szyłak, Szymon Holcman, Witold Tkaczyk, Maciej Parowski (temat dyskusji: Komiks sztuką jest i basta ).

O 19:00
z polskimi realiami mierzy się młode pokolenie komiksiarzy: Minkiewicz, KRL, Leśniak & Skarżycki - podczas spotkania ,,Dymki nad blokowiskami" .

Wszystkie powyższe spotkania dobedą się w
Teatrze Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25.

Lista autorów, którzy w tym czasie spotkają się z krakowskimi czytelnikami jest bardzo długa. Otwierają ją zagraniczne gwiazdy: Eduardo Mendoza, autor książek o przygodach barcelońskiego fryzjera, pisarka z Indii Anita Nair znana z głośnej powieści "Przedział dla pań" oraz Jonathan Carroll. Ważne miejsce na liście gości zajmują "Europejki" autorki serii Wydawnictwa Czarne: Rujana Jeger, Noemi Szecsi, Natalia Śniadanko, Judith Kuckart. Do Krakowa przyjadą także popularni polscy autorzy: Andrzej Sapkowski, Edmund Niziurski, Jacek Dukaj, Feliks W. Kres, Małgorzata Musierowicz.
O komiksie, literaturze grozy, science fiction, fantasy i "literaturze kobiecej" dyskutować będą podczas otwartych debat krytycy literaccy i dziennikarze.

Szczegółowe informacje i program tutaj.
(wit)