POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


GDAK 7, Gdańsk, 28 czerwca 2003

WAKACJE NA WYBRZEŻU

Sporo zaproszonych gości i niewielka publiczność - tak można scharakteryzować ostatniego GDAK-a. Słoneczna pogoda wyciągnęła ludzi na plaże, tak że imprezę zaszczcili tylko ci najzagorzalsi fani komiksu. Rysunek do plakatu imprezy wykonał Filip Myszkowski.

Zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedstawicielami ,,Produktu" - Śledziem i Lepskiem. Omawiano powrót pisma do korzeni oraz osobne inicjatywy wydawnicze autorów tego magazynu (,,Wilq"). Na pytania odpowiadali też autorzy ,,Jeża Jerzego" i ,,Tymka i Mistrza". W wakacyjnych wydaniach ,,Gazety Wyborczej" ukazuje się ich nowy komiks ironicznie przestrzegający wypoczywających przed licznymi pułapkami z jakimi można zetknąć się na urlopie. O nowościach i planach wydawniczych opowiedział Przemysław Wróbel z ,,Mandragory". Obecni też byli: Przemek Truściński, Tobiasz Piątkowski i Krzysiek Ostrowski. Nie przyjechał Robert Adler, ani Jakub Reblka, zapowiadani w programie. Nie odbyło się też spotkanie z przedstawicielem ,,Twojego Komiksu", choć Michał Antosiewicz był obecny. Uczestniczył on w spotkaniu na temat przyszłości polskich magazynów komiksowych (rozmawiali przedstawiciele ,,Krakersa", ,,Znakomiksu" i AQQ, z udziałem Jacka Gdańca). Potwierdzono plany zamknięcia AQQ i ,,Krakersa". AQQ będzie rozwijać swą stronę internetową.
Na koniec wystąpił dr Jerzy Szyłak, który opowiadach o swych najnowszych scenariuszach. Jak się okazało ,,Obywatela w palącej potrzebie" miał rysować tandem Michalski - Janicki, ale ten ostatni nie był zainteresowany projektem. Szyłak wracał też do swej aktywności jak scenarzysta i rysownik na przełomie lat 80/90. Wtedy to na skutek załamania rynku nie ukazały się gotowe adaptacje ,,Quo vadis" i ,,Odysei".
Odbyły się dwa konkursy rysownicze. Nagdodami były komiksy.
Na okoliczność imprezy ukazał się nowy numer pisma ,,GDAK".
W sprzedaży nie osiągnięto znaczących rezultatów - najlepiej sprzedawały się albumy ,,Mandragory" i ,,Twojego Komiksu".

Warunki imprezy były nieco gorsze, niż w ubiegłych edycjach, choć lokalizacja (szkoła - Pałac Młodzieży w centrum Gdańska) była doskonała. Bogdan Kowalewski (główny organizator) dwoił się i troił, by zadowolić i gości i publiczność, jednak pewnych spraw nie był w stanie przeskoczyć. Chodzi m. in. o fatalny pogłos na sali gimnastycznej, w której odbywała się impreza. Rozmowy z okolic stolików sprzedawców skutecznie zagłuszały wypowiedzi gości i pytających. Nie zadbano też o moderatorów spotkań.

Wieczorem, na plaży w Sopocie za Grand Hotelem odbyło się nieformalne spotkanie twórców i wydawców. Później Krzysztof Ostrowski zaprosił uczestników tego zgromadzenia na bankiet po premierze sztuki w sopockiej Operze Leśnej (Ostrowski projektował kostiumy do tej sztuki).

Ogólnie GDAK 7 był sympatycznym, odbywanym w wakacyjnej atmosferze spotkaniem części komiksowego środowiska w bardzo gościnnym Trójmieście, z niewielkim udziałem publiczności.

Z Trójmiasta WITOLD TKACZYK

Obszerna relacja i zdjęcia w najnowszym AQQ nr 30