POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


WYSTAWA "DZIESIĘCIU FRANCUSKICH TWÓRCÓW KOMIKSÓW"

Instytut Francuski razem z Akademią Sztuk Pieknych, organizują wystawę 10 młodych autorów komiksów : Marjane Satrapi, Yvan Alagbé, Nicolas de Crécy, Pierre Duba, Jean-Pierre Dufour, Jochen Gerner, Emmanuel Guibert, Benoît Jacques, Marc-Antoine Mathieu i Pascal Rabaté.

Spotkanie to będzie również okazją do skonfrontowania z francuskim dorobkiem twórczości polskich artystów Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza.

Wystawa odbędzie się w Galerii ASPEKT na ASP i w Café Regeneracja, gdzie odbędzie się również debata na temat komiksu w Polsce i we Francji. Debatę poprowadzi Wojciech Birek, miłośnik komiksów, a wezmą w niej udział Dominique Mattei, komisarz wystawy, i autorzy Emmanuel Guibert, Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz.


PROGRAM

wystawa
05.12.2003 - 09.01.2004
Galeria ASPEKT - ASP, Café Regeneracja


wernisaż
05.12.2003, 18.00
Galeria ASPEKT - ASP


spotkanie
06.12.2003, 18.00
Café Regeneracja
- spotkanie polsko-francuskie wokół komiksu
- uczestnicy: Dominique Mattei, Emmanuel Guibert, Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Wojciech Birek

UCZESTNICY

Dominique Mattei
Od roku 1997 Dominique Mattei jest dyrektorem Centrum Kulturalnego UNA VOLTA w Bastii na Korsyce. Zainicjowała coroczne "Spotkania wokół komiksu" w Bastii; w zeszłym roku miało miejsce 9. spotkanie z tego cyklu i zaprezentowała wystawę na temat ‘walizka’ zapraszając 10 francuskich twórców.

Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz
Krzysztof Gawronkiewicz studiował na warszawskim ASP, a Grzegorz Janusz skończył germanistykę na Uniwersytecie w Warszawie. Ten duet zdobył w tym roku pierwsze miejsce w "Pierwszym Konkursie Komiksu Europejskiego", który został zorganizowany przez telewizję ARTE i wydawnictwo Glénat; z tej okazji zaprezentowali komiks pod tytulem "Esencja".

Emmanuel Guibert
Ukonczył studia w Atelier Hourdé i Arts décoratifs w Paryżu. Często współpracował z Joannem Sfarem i razem wykonali "Corkę Profesora", serię "Czarne Oliwki", "Sardynka z kosmosu". Emmanuel Guibert zrealizował również m.in. "Brune", "Purpurowy Kapitan", "Wojna z Alanu".