POPLIT - relacja // POPLIT - Kraków // FeNO // 5WSK // Polcon 2004 - relacja //
Qltura komiksu - relacja // Qltura komiksu // Interkomix 04 - relacja //
TSK - relacja // MFK Łódź 2004 // Humor at the Falls - relacja //
MFK Łódź 2003 // Wystawa 10 francuskich twórców komiksów //
Angouleme 2003 - fotoreportaż // Angouleme 2003 - GP dla Loisela //
Angouleme 2003 - program // GDAK 7 // Gaiman w Polsce // MFK Łódź 2002


XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSU W ŁODZI, 24-26 PAŹDZIERNIKA 2003


GALERIA FOTOGRAFII


ŚWIĘTO OBRAZKA

Pat Mills z Wielkiej Brytanii, twórca postaci Sędziego Dredda i Slaine'a oraz Zbigniew Kasprzak, rysownik serii o Yansie, byli gwiazdami XIV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi - największej i najstarszej imprezie komiksowej w tej części Europy.

W odnowionych wnętrzach Łódzkiego Domu Kultury zagościli artyści z kraju i zagranicy, na spotkania, wystawy i warsztaty twórcze przybyły setki miłośników obrazkowych opowiadań, lecz frekwencja była oceniana jako mniejsza niż w ubiegłym roku.

W dorocznym konkursie na najlepszy komiks Grand Prix otrzymali Jerzy Ozga (rysownik) i Rafał Urbański (scenarzysta) za ,,Moją ziemię obiecaną", realistyczne dzieło, które na kilku planszach porusza bardzo aktualny problem brutalizacji i trywializacji życia. Zbyt sumienny nauczyciel akademicki trafia do domu wariatów, kiedy skarcony przez właściciela prywatnej uczelni za jakiekolwiek wręcz wymagania wobec studentów, w chwili załamania nerwowego podpala samochody na parkingu. W przybytku dla nerwowo chorych spotyka podobnych sobie ludzi wrażliwych i wykształconych. Razem dochodzą do wniosku, iż prawdziwy ,,dom wariatów" znajduje się właśnie na zewnątrz. Urbański został dodatkowo wyróżniony za najlepszy scenariusz. Praca Ozgi i Urbańskiego wygrała w ostrej rywalizacji z komiksem Gawronkiewicza i Janusza ,,Sens życia", który zwyciężył w europejskim konkursie telewizji Arte i wydawnictwa Glenat. Pełna lista nagrodzonych znajduje się u dołu tekstu.

Komiks od trzech lat przeżywa w Polsce swój renesans. Pełno go na połkach księgarń, wdziera się do mediów i na wystawy. Mnogość albumów, magazynów i fanzinów świadczy o rosnącej popularności tego medium.

Program tegorocznego festiwalu powstał we współpracy z British Council. Gośćmi festiwalu byli: Pat Mills, pisarz, scenarzysta, założyciel magazynu komiksowego o profilu SF ,,2000 AD", twórca postaci Judge Dredda i Slaine'a oraz Clint Langley, rysownik i bliski współpracownik Millsa. Obecni byli także założyciele i redaktorzy internetowego pisma ,,Borderline" Phil Hall i Martin Shipp. Ten magazyn to fenomen sieciowy - profesjonalny w każdym calu, interesujący, stanowiący prawdziwą skarbnicę wiedzy dla każdego miłośnika komiksu.

Z Brukseli przybył Zbigniew Kasprzak, znany tam bardziej jako Kas, kontynuator (po Grzegorzu Rosińskim) znanej serii ,,Yans". Teraz promował swoje najnowsze, właśnie wydane po polsku, albumy z serii ,,Podróżnicy" i ,,Haloween Blues".

Na spotkaniach nie zabrakło Tadeusza Baranowskigo, Szarloty Pawel, Bohdana Butenko, twórców Jeża Jerzego, ,,48 stron", Kica Przystojniaka, Ratmana, Likwidatora.

Przybyli też goście z Moskwy, z komiksowego studia Bigant Comics. W ostatniej chwili zorganizowano z nimi spotkanie, które poprowadził dr Tomasz Marciniak.

Sporo uwagi poświęcili organizatorzy komiksom dla dzieci i edukacyjnym. Rozstrzygnięte zostały konkursy dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Zaprezentowano też cykl komiksów obrazujących, jak zachować się w przypadku pożaru.

Swoje 10 lecie obchodził najstarszy krajowy magazyn komiksowy AQQ z Poznania. Na wystawie pokazano cykl plakatów (akurat dziesięciu!) zamieszczanych w tym piśmie, a wykonanych przez najlepszych młodych twórców. W piątek wieczorem odbyło się spotkanie jubileuszowe przy piwie i chipsach. Oficjalnie z AQQ pożegnał się jego twórca i wydawca Witold Tkaczyk, który podsumował 10 lat istnienia magazynu i zapowiedział jeszcze ostatni przed zmiana redakcji i wydawcy numer AQQ. Głos zabrali też Wojciech Birek i Tomasz Marciniak, wspominając zasługi AQQ dla rzetelnej informacji o polskim rynku komiksowym. Na imprezie i podczas trwania całego festiwalu redakcja AQQ rozdawała okolicznościową broszurę z informacjami o AQQ i wypowiedziami osób ze środowiska komiksowego na temat ich postrzegania magazynu. Pozostałe wypowiedzi dostępne są na stronie internetowej AQQ.

Sobotni późny wieczór i noc upłynęły gościom festiwalowym na udanym spotkaniu przy piwie i tańcach w jednym z łódzkich pubów.

W niedzielę na dwie godziny spotkali się publicyści i naukowcy badający medium komiksowe pod różnymi kątami. Była to już trzecia edycja sympozjum komiksologicznego przygotowana i prowadzona przez Krzysztofa Skrzypczyka. Pełne teksty wystąpień opublikowano w specjalnej broszurze.

Poza tym można było obejrzeć wystawę prac nadesłanych na konkurs, wystawę środowiska łódzkiego, okładek internetowego pisma ,,Borderline" i prac z magazynu ,,2000 AD".

Codziennie ukazywała się jednodniówka ,,eMeFKa" na gorąco publikująca informacje festiwalowe, wywiady, relacje, żarty.

Trzydniowy Festiwal obfitował w moc atrakcji. Niestety szwankowała informacja i oznakowanie poszczególnych punktów imprezy, co szczególnie ważne było w rozbudowanych, meandrowatych wnętrzach ŁDK-u. Bogaty program przebiegał równolegle aż w trzech blokach.


Z Łodzi WITOLD TKACZYK

Obszerniejsza relacja wraz ze zdjęciami znajdzie się na łamach najbliższego 31 numeru AQQ (grudzień 2003).WYNIKI KONKURSU NA NAJLEPSZY KOMIKS - ŁÓDŹ 2003

Grand Prix:
Jerzy OZGA (rys.) & Rafał URBAŃSKI (scen.) ,,Moja ziemia obiecana"

I nagroda:
Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) & Grzegorz Janusz (scen.) ,,Sen życia"

II nagroda:
Sylwia Restecka (rys.) & Joanna Sanecka (scen.) ,,Sen, część 1"

III nagroda:
Jakub Gruszczyński (rys.) & Jacek Waliszewski (scen.) ,,Piąty wymiar"

wyróżnienie:
Andrzej Goniakowski ,,Aniołek"

wyróżnienie:
Ernesto Gonzalez (rys.) & Grzegorz Janusz (scen.) ,,Najsłodsza krew"

wyróżnienia za scenariusz:
Rafał Urbański ,,Moja ziemia obiecana"

Jury w składzie: Wojciech Birek, Sławomir Kiełbus, Kamil M. Śmaiłkowski, Witold Tkaczyk (przewodniczący), Przemysław Truściński.