Magia i technika // Polcon // Arte i Glénat // Stripburger //
Zemun // Daejeon // National Press Club of Canada // Peloduro //
Eurohumor (ang.)


 Sponsorzy:Poznań, ul. Ogrodowa 20

 

Poznań, tel. 501 492 262
 
 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU KOMIKSOWEGO AQQ I ESENSJI POD PATRONATEM ONET.PL ,,MAGIA I TECHNIKA".

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród pieniężnych i rzeczowych na 3WSK w Warszawie,
w sobotę 15 marca o godz 13.15, kino Grunwald, sala kinowa, al. Niepodległości 141.

Na drugą edycję konkursu nadesłano 19 prac. Ich poziom jest bardzo zróżnicowany, ale przyznać trzeba, że każdy z autorów wykazał się znajomością języka komiksu, oraz pewnym (wyższym, lub niższym) poziomem graficznym. Jednak wymyślone przez uczestników konkursu scenariusze pozostawiają sporo do życzenia. Niektóre były wręcz niedokonczone, urwane wpół, niedopracowane.

Zdarzyly sie też prace, które słabo, lub wcale nie były zwiazane z tematem konkursu. Temat konkursowy nie był łatwy. Od razu można było odczuć, czy autor, bądź autorzy, wpadli na jakiś interesujący pomysł, czy mieli z tym nie lada problem. Częsty był motyw przenikania światów wirtualnych i rzeczywistych. Umiejętnie pokazywano magiczne moce jakimi dysponują bohaterowie komiksów.

Jurorzy nie znaleźli na tyle dobrej pracy, by przyznać pierwszą nagrodę. Uznanie zdobył komiks Igora Myszkiewicza ,,Nic". Jego głębokie przesłanie zamknięte w krótkiej i oszczędnej formie może posłużyć za wzór intelektualnej pracy nad pomysłem. Praca Kariny Kreja ,,Supermarket", mimo pewnych niedoskonałości formalnych, charakteryzuje się dobrą kompozycją i przemyślaną dramaturgią fabuły. Przewrotna nowelka porusza kilka problemów, takich jak unifikacja, klonowanie, błyskawiczne działanie technik wytwarzania, podważenie poczucia autentyczności. Uwagę zwrócił też żartobliwy, dobrze skonstruowany, napisany i narysowany komiks ,,Magia siarki" Tomasza Wołoszyna. Pastisz bajki o smoku i dzielnym szewcu został ujęty przez autora w stylistyce przypominającej ,,Bajki robotów" Stranisława Lema. Formę ludowej przypowieści wybrał też Paweł Zych, zawierając w swym komiksie gorzką prawdę o ludzkich charakterach. Marek Turek natomiast odwołał się do wątku budzenia demonów w nowoczesnym świecie. Kazimierz Perkowski i Igor Goliński przedstawili historię zderzenia świata starej, rozwiniętej cywilizacji, skazanej na zagładę, z prymitywnymi plemionami koczowniczymi.

Jury konkursowe w składzie:

Artur Długosz, Esensja
Witold Tkaczyk, AQQ
Agnieszka Leśniewska, Onet.pl

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagrody nie przyznano

II nagroda i 500 zł - Igor Myszkiewicz ,,Nic"

dwie równorzędne III nagrody po 250 zł:

Karolina Kreja ,,Supermarket"

i Tomasz Wołoszyn ,,Magia siarki".

Nagrody pieniężne ufundowali: AQQ, sklep komiksowy Epic i firma Ogród-projekt z Poznania.

Wyróżnienie za pracę w kolorze -
Kazimierz Perkowski i Igor Goliński ,,Seaside - bóg wiatrów"
Wyróżnienie za pracę czarno-białą -
Jarosław Ćwik ,,Rok 3415 - Broń ostateczna"
Wyróżnienie za oryginalną adaptację tekstu -
Paweł Zych - bez tytułu
Wyróżnienie za próbę poszukiwań twórczych odbiegającą od przeciętnych standardów -
Dawid Pochopień ,,Sen androida"
Wyróżnienie za stworzenie pojemnego świata komiksowej opowieści -
Hubert Ronek ,,Kraina Herzoga - Tajemnica"
Wyróżnienie za skuteczną i konsekwentną próbę tworzenia komiksu środka -
Nikodem Cabała ,,Superior"
Wyróżnienie za twórczą determinację, wkład pracy i tkwiące w autorze możliwości twórcze -
Mateusz Lenart - bez tytułu.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują nagrody ufundowane przez Onet.pl: Encyklopedie multimedialne, gry multimedialne, kasety muzyczne, T-shirty XL, kubki, podkładki pod myszki i in.

Poza wymienionymi w konkursie udział wzięli:

Tomasz Ćwik, Grzegorz Fołtyn, Kamil Karpiński, Arek Malec, Andrzej Pasiński, Michał Przybylak, Sebastian Skrobol, Adam Święcki, Jarosław Żak.

Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowania i informują, że uczestnicy konkursu otrzymują roczną prenumeratę AQQ (3 numery począwszy od nr 29) oraz kasety z muzyką współczesną ufundowane przez Onet.pl.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się na 3WSK w Warszawie, w sobotę, 15 marca o godz. 13.15 w sali kinowej kina Grunwald, al. Niepodległości 141, Warszawa (200 m od stacji Racławicka).

W imieniu organizatorów
WITOLD TKACZYK, AQQ