powrót do aktualności
 

GAETANO LIBERATORE: "BYŁEM BUNTOWNIKIEM"

Gaetano Liberatore, znany także jako Tanino Liberatore, urodził się 12 kwietnia 1953 r. w Quadri we Włoszech. Komiksiarz i ilustrator. Z komiksem zetknął się po raz pierwszy w szkole w Pescarze, gdzie spotkał innego przyszłego autora - Andrea Pazienzę. Następnie ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Rzymskim. W latach 1974-78 projektował okładki płyt dla wytwórni RCA, m.in. dla Franka Zappy. W 1978 roku spotkał Stefano Tamburiniego, z którym współpraca zaowocowała kultową serią RanXerox (Rank Xerox, Ranx) Przerwała ją niespodziewana śmierć scenarzysty w 1986 r. W 2002 r. Liberatore pracował jako dyrektor artystyczny przy obrazie "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra". Za kostiumy do tej produkcji otrzymał francuską nagrodę filmową - Cezara.

- Czy można powiedzieć, że komiks ma jakieś cechy "narodowe"?
- Komiks jest odzwierciedleniem czasów w których żyjemy. Zatem, jeśli w jednym kraju dzieją się rzeczy odmienne, niż w drugim, to komiks będzie inny, ale tylko z tego powodu. Jeśli chodzi o cechy jakościowe, to wyłącznie kwestia fantazji, umiejętności rysowania, widzenia rzeczywistości. Zatem komiks nosi bardziej cechy osobiste, niż narodowe.

- Jaką role ogrywa w pana pracach polityka, krytyka porządku społecznego?
- Kiedy rysowałem RankXerox byłem buntownikiem. a teraz robię zupełnie inne komiksy, w których nie ma miejsca na krytykę społeczną. Natomiast jeśli chodzi o mój pogląd na to, co dzieje się we Włoszech, to jestem wkur…ny i to do bólu. Tak mogę wyrazić się najoględniej…

notował Tomasz Nowak


zdjęcie Tomasz Nowak