Recenzje // Amber // Star Wars: Jango Fett i Zam Wesell:


Star Wars: Jango Fett; scen. Ron Marz, rys. Tom Fowler, tłum. Andrzej Syrzycki; 60 str., kolor, okł. twarda; Amber, Warszawa 2002; 19,80 zł

Star Wars: Zam Wesell; scen. Ron Marz, rys. Ted Naifeh, kol. Dave Stewart, tłum. Andrzej Syrzycki; 60 str., kolor, okł. twarda; Amber, Warszawa 2002; 19,80 zł

Konia z rzędem dla tego, kto wyjaśni koncepcję, w której dwaj różni rysownicy, całkowicie odmiennie przedstawiają dwa fragmenty właściwie jednej historii. Więcej, czynią to podporządkowując całość przyjętych przez siebie konwencjach, te natomiast oddalone są od siebie prawie tak daleko, jak to tylko możliwe.

Twórca "Jango" wyraźnie uległ ciągotkom artystycznym. To właśnie w warstwie graficznej spoczywa zasadniczy ciężar fabuły. Komiks ten w całości malowany jest farbami, co nadaje wydarzeniom i postaciom bardziej płynny, plastyczny charakter. Ilustracje te wymagają jednak od czytelnika większego wysiłku i zaangażowania, w zamian wprowadzając go na wyższy poziom artystycznej wrażliwości. Nie są to jednak obrazy, które "waliłyby z nóg"

"Zam" jest z kolei typowym komiksem akcji z lucasowego uniwersum. Dynamiczne kadrowanie wsparte komputerowo nałożonymi kolorami nakazało twórcom wprowadzanie bogatszej listy dialogowej, dzięki której komiks wyraźnie zyskuje na dramaturgii.

Rozdzielona przez pewien upływ czasu opowieść o zmaganiach dwojga łowców nagród - najpierw o obiecane honorarium, a potem o... Nie brakuje tu zaskoczeń i dwuznaczności, które znacząco wzbogacają epizodyczne postaci znane z kinowych ekranów.

Zadziwiające, że właśnie takie dwa tomy, rozpoczęły nowy etap w tułaczce gwiezdnowojennego cyklu po polskim rynku edytorskim. Czyżby Amber uznał, że samo przejecie przez niego dalszej edycji serii, to wieść wystarczająco dobra sama w sobie? Prawda, że dorobek SW-książkowy tego wydawnictwa jest naprawdę imponujący. Pamiętając jednak o kontrowersjach, jakie budziły niektóre przekłady, właśnie tłumaczeniom kolejnych tomów przyglądać się będziemy najuważniej. (TN)