Recenzje // Egmont Polska // Polowanie:


POLOWANIE, scen. P. Christin, rys. E. Bilal, tłum. M. Puszczewicz, 104 str. kolor, twarda oprawa, wydaje: Egmont Polska, Warszawa 2002, cena: 29,90 zł

Doskonały komiks z gatunku political fiction stworzony przez znanego pisarza i scenarzystę komiksowego Pierre Chistina i nie mniej znakomitego grafika - Francuza urodzonego w Belgradzie - Enki Bilala. Spotkanie wielce wpływowych, podstarzałych funkcjonariuszy komunistycznej władzy (głównie z aparatu przemocy) ze wszystkich krajów bloku sowieckiego ma miejsce w 1983 roku w Puszczy Białowieskiej w pałacu-pensjonacie, który zamieszkuje polski Żyd-komunista usunięty z PZPR po marcu 1968 r. Główną postacią tej historii jest stary szef KGB Szewczenko, który postanawia rozprawić się ze swym młodym następcą, ortodoksyjnym i twardogłowym Szawanidze, wspieranym przez wysoko postawionego ekonomistę z NRD.

Scenariusz należy do kategorii tych bardziej skomplikowanych, ale czytelnie, mimo niewielkiej objętości, przedstawia ponurą, targaną krwawo tłumionymi protestami, historię Rosji sowieckiej (od 1923 r. ZSRR) i jej satelitów (po roku 1945). W zasadzie nie ma tam bohaterów pozytywnych, wszyscy są uwikłani w zbrodnie komunizmu, jego popieranie i propagowanie. Nawet młody Francuz-komunista (Francja miała swego czasu - aż do lat 80-tych - najsilniejszą partię komunistyczną w Europie Zachodniej) studiujący w Moskwie, który ma przejąć z rąk starszego kolegi funkcję tłumacza (musi znać wszystkie języki, którymi władają uczestnicy spotkania) z zapałem chłonie chorą ideologię i uczy się rozpoznawać relacje pomiędzy czerwonymi prominentami z drobnych gestów. Niesłychanie trafnie została oddana atmosfera spotkania (luksus, kapitalistyczne wzorce zachowań, zachodnie produkty konsumpcyjne), nihilizm i cwaniactwo, pijaństwo, miałkość umysłowa i zmęczenie wpływowych komunistów. Autorzy podali krótkie życiorysy ich wszystkich, w których mamy możność prześledzić katalog zbrodni, karier, układów. Większość to zaufani ludzie Szewczenki, z którym zetknęli się na pewnym etapie kariery w aparacie komunistycznym i dla którego od tej pory pracowali. Sam Szewczenko wydaje się być dość rozumnym, ale cynicznym i okrutnym, człowiekiem idei. Był u boku Lenina od początku, za Stalina stracono kobietę - żarliwą komunistkę, miłość jego życia, której nie potrafił ocalić. To ona wraca do niego w przedśmiertnych snach. Ale o dziwo - ten zatwardziały politruk postanawia - poprzez usunięcie twardogłowego następcy - otworzyć drogę liberalnym zmianom w bloku sowieckim. To on jest inicjatorem spotkania i głównym motorem intrygi, w którą niby to przypadkiem wplątuje się młody Francuz. Powstała w 1990 r. powieść graficzna jest komentarzem Christina do przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak można przypuszczać sam Gorbaczow musiał mieć przyzwolenie aparatu KGB na dokonanie pewnej liberalizacji w ZSRR i całym bloku tzw. demoludów. A to, że zmiany te doprowadziły do wyzwolenia się tych krajów spod komunistycznego jarzma jest wynikiem nieodwracalnych procesów historii, wspieranych przez nieugiętą i konsekwentną postawę obywateli po obu stronach Muru oraz politykę kolejnych rządów USA, szczególnie za prezydentury Ronalda Regana. Brawa dla wydawcy za jakość edycji. (wit)