Recenzje // Egmont Polska // Thorgal - Alinoe:


THORGAL - Alinoe; scen. Jean Van Hamme, rys. Grzegorz Rosiński; tłum. Wojciech Birek; 48 str., kolor, okł. kartonowa; Egmont Polska, Warszawa 2002; cena: 16,90 zł

Alinoe to pierwszy Thorgal bez... Thorgala. Pierwsza edycja tego albumu sygnalizowała spore zamiany w jakie później nastąpiły w serii. Mimo, ze jest to pojedynczy epizod, nawiązuje oczywiście do wątków spajających całą serię. Co jednak znamienne, wprowadzając czytelnika w kolejne sekrety historii Thorgala i jego rodziny , m.in. ujawniając nieznane strony mocy Jolana, podtrzymuje intrygująca atmosferę tajemniczości spowijającą Przeszłość, czego nie da powiedzieć się o ostatnich albumach cyklu.
Warto także zauważyć, iż Egmont serwuje nam Thorgala w nowym przekładzie. Tłumacz zaś, w poczuciu misji rozpędza się do tego stopnia, iż zmienia w przypisach nawet tytuły albumów figurujących w spisie serii na IV str. okładki.

Nie pomaga to z pewnością tym, którzy swój kontakt z cyklem nawiązali stosunkowo niedawno, ponieważ chronologia obecnej edycji poszczególnych albumów cyklu już sama w sobie jest nieco... zawiła.
Poza tym, Alinoe, to bardzo dobry moment aby po Thorgala sięgnęli Ci, którzy sagi jeszcze nie znają (tak, tak - tacy istnieją!). Lektura ta, podobnie jak choćby Władca gór czy Gwiezdne dziecko, pozwala wejść, poznać klimat serii bez niedomówień i dalszych zobowiązań fabularnych. (tn)