Recenzje // Egmont Polska // Usagi Yojimbo - Cienie Śmierci:


USAGI YOJIMBO - Cienie śmierci; scen. i rys. Stan Sakai; tłum. Jarosław Grzędowicz; 192 str., cz.-b., okł. kartonowa; Egmont Polska, Warszawa 2002; cena: 19,90 zł

Czytając Usagi nie sposób zrozumieć dlaczego seria ta nie ukazała się wcześniej, nakładem któregoś z wydawnictw mangowych, stawiających sobie za cel propagowanie japońskiej kultury. To jednak mniej dziś istotne. Ważne, że oto otrzymujemy kolejny tom znakomitych przygód zabójczego królika.
Sakai bez wahania prezentuje historie kulturowo całkowicie obce czytelnikowi zachodniemu. Jednakże korzystając ze swoich doświadczeń amerykańskich, potrafi przełożyć je zarówno graficznie, jak i werbalnie, na język nam zrozumiały. Powoli, lecz systematycznie "przemyca" wiedzę, której liznąć mogliśmy, np. w filmach Kurosawy. Najlepszym dowodem tego, jak wiele ma nam do powiedzenia jest fakt,

że mimo iż prawie każda historia rozpoczyna się tak samo - wędrujący Usagi trafia do jakiejś wioski, gdzie wdaje się w lokalne zatargi, to przecież rozwinięcie akcji, a co najważniejsze celna i mocna puenta często zaskakują. Tym razem poznajemy kilka sekretów młodości samuraja, ale Sakai utrwala także jego dorosły wizerunek - mit potężnego wojownika.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że "oryginalny" pomysł edycji serii od środka (tom 8) szybko zostanie przez polskiego wydawcę zniwelowany edycją pierwszych, brakujących tomów serii. (tn)