Recenzje // Mandragora // Pielgrzym:


 

PIELGRZYM, scen. G. Ennis, rys. C. Ezquerra, tłum. A. Biały, 124 str., kolor, wydaje: Mandragora, Wrocław 2002, cena: 24,90 zł

Za sprawą młodego, prężnego wydawnictwa trafił na nasz rynek komiks, którego scenarzystą jest sam Garth Ennis (może i jego najbardziej znany ,,Preacher" dotrze do Polski). Ta ponad stustronicowa historia opowiada o ziemi spustoszonej kataklizmem, która staje się areną brutalnych walk o przetrwanie i władzę. Grupa ocalałych próbuje dostać się do mitycznego, niezniszczonego skrawka ziemi, walcząc z uzbrojonymi i bezkarnymi bandami pod wodzą kapitana-świra Castenado. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi im Pielgrzym, doskonały wojownik i przewodnik, który zjawia się pewnego dnia i za wszelką cenę postanawia doprowadzić grupę do celu. To były żołnierz, oprych, pijak, dziwkarz i... kanibal! Więziony właśnie za to ostatnie w szpitalu psychiatrycznym uwalnia się dzięki kataklizmowi, jakim jest Wielki Ogień. Ratuje go ksiądz, który zaraz potem ginie. W akcie wiary i skruchy, wypalając sobie lewe oko rozżarzonym krucyfiksem ocalony postanawia stać się ,,sługą Pana" i przybiera miano Pielgrzyma. Każde swoje działanie popiera cytatami z Biblii, często przywołuje imię Boga, ale jego dziwne zachowanie i brutalne działania każą nam zadać pytanie: czy to wysłannik Nieba, czy Piekła?

Na pierwszy rzut oka ,,Pielgrzym" to krwawa jatka z całą galerią psychopatów, podbudowana pseudoreligijnymi podstawami. Przedstawiony świat też nie jest oryginalny - to odniesienie do filmów typu ,,Mad Max", czy ,,Wodny świat". Jednak przy bliższym poznaniu trudno odmówić tej fabule elementów przyzwoicie wymyślonej i prowadzonej opowieści. Niepokojące zachwianie czytelności pomiędzy dobrem a złem dodaje jej tylko smaczku. Istnieją tu sceny pełne napięcia, włącznie z tragicznym finałem. Wprowadzenie do scenariusza pamiętnika chłopca - Billy'ego - pokazuje ewolucję stosunku dziecka do Pielgrzyma i motywuje jego ostateczną decyzję. Kreska i kolor nie wychodzą poza poziom przyzwoitego rzemiosła, warto jednak zwrócić uwagę na niektóre kadry i sceny, a dodatkowo na wykonane przez różnych autorów wizerunki Pielgrzyma. Słowa uznania dla wydawcy za jakość publikacji. (wit)