Recenzje // Mandragora // Transmetropolitan - Powrót na ulicę:


 

TRANSMETROPOLITAN: Powrót na ulicę, autorzy: Warren Ellis (scen.), Darick Robertson (rys.), 72 s. B5, kolor, wydawca: Mandragora, Wrocław 2002, cena: 19,90 zł

Autorzy tego komiksu, po latach pracy nad w większości standardowymi opowieściami o superbohaterach, zyskali w końcu szansę, by pokazać coś swojego i wykorzystali ją w iście szatańskim stylu. Rzecz rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, pełnej dziwacznych gadżetów i tych trochę mniej dziwacznych ludzi i obcych. Cytuję w ślad za wydawcą: "Mamy tutaj miasto przepełnione każdym grzechem jaki można sobie wyobrazić i kilkoma, które wyobrażono za nas. Mamy tu Pająka Jeruzalem [szalonego dziennikarza i reportera], dziwacznego, żałosnego łajdaka, który przeprowadzi was przez ten Babilon przyszłości. Mamy tu najwspanialszy, najczarniejszy humor i najczystszą nienawiść, oraz poczucie sprawiedliwości przecedzone przez zaciśnięte zęby. Jest tu też, tak niespodziewana i naturalna jak łzy striptizerki, mała cząstka zwykłej ludzkości".

Kiedy ze trzy lata temu miałem okazję przejrzeć ten komiks, nie bardzo wiedziałem, co o nim sądzić, jednak z wiekiem człowiek dojrzewa i teraz z czystym sumieniem mogę polecić ten album - z drobnym zastrzeżeniem: nie jest to lektura dla każdego. Nota wydawcy oddaje treść; jest ona równie zakręcona, jak nam się to obiecuje. Moim zdaniem jest to podany w atrakcyjnej formie graficznej komiks społeczno-obyczajowy, oczywiście z tłem fantastyczno-sensacyjnym, który docenią dojrzalsi czytelnicy. Można go określić jako komiks political fiction, chociaż po głębszy zastanowieniu myślę, iż bardziej właściwa byłaby tu etykieta social fiction - fantastyka socjologiczna, odmiana SF, która niegdyś była wizytówką polskiej fantastyki, a którą tworzyli tacy pisarze jak Janusz A. Zajdel czy Edmund Wnuk-Lipiński. W każdym razie ja chętnie przeczytam kolejny reportaż Pająka Jeruzalem.

A swoją drogą, wstawmy zamiast tranzientów murzynów, Indian, Arabów, Romów czy jakąkolwiek nację, która nie jest mile widziana w danej społeczności, i mamy opowieść o rasizmie i braku tolerancji. (jacP)