Recenzje // Motopol // Wody Morteluny - Szczurza szachownica:


WODY MORTELUNY - Szczurza szachownica, scen. i rys. Cothias i Adamov; tłum. Wojciech Birek; 48 str., kolor, okł. kartonowa; Twój Komiks, Tarnowskie Góry 2002; 18,90 zł

Kolejna klaustrofobiczna wizja zdewastowanego i zdeprawo- wanego świata przyszłości. Tym razem akcja rozgrywa się w Paryżu. W kastowym społe- czeństwie o statusie decyduje tytuł, majątek oraz woda - dobro warte każdej ceny. Autorzy kreują świat skomplikowany, z jednej strony barwny, świadczący o ich bogatej wyobraźni i szerokich możliwościach. Z drugiej zaś, tworząc obrazy degeneracji i totalnego wyuzdania, przeładowane szczegółami i karykaturą rzeczywistości balansują na krawędzi kiczu, np. podobieństwo tytułowego księcia Morteluny do Michaela Jacksona - to przypadek czy celowe zamierzenie? Jedynymi ostojami estetyki i specyficznie pojętych "wartości"

pozostają w tej opowieści niektórzy, bardzo nieliczni spośród bohaterów. Komiks z pogranicza awangardy. Jego wydanie to przedsięwzięcie bardzo odważne, tym bardziej że jest to jedna z niewielu serii sf w dotychczasowej ofercie Twojego Komiksu. (tn)