Andrzej Sapkowski – co warto wiedzieć o tym poecie?

Andrzej Sapkowski – co warto wiedzieć o tym poecie?

Z wykształcenia – ekonomista.

A w praktyce? Najwybitniejszy polski pisarz fantastyki zaraz po Stanisławie Lemie, twórca postaci z najpopularniejszej polskiej gry wideo. Co warto wiedzieć o Andrzeju Sapkowskim?

Fakty z życia Andrzeja Sapkowskiego

Sapkowski nie od początku swoją przyszłość wiązał z pisarstwem. Wykształcenie wyższe zdobył na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku handel zagraniczny i jeszcze długi czas po skończeniu studiów pracował w zawodzie, handlując futrami. Jednak jakiś czas później jego kariera nabrała zupełnie innego kierunku.

W pewnym momencie swojego życia postanowił zostać tłumaczem amerykańskiego opowiadania w polskim miesięczniku „Fantastyka”. Prawdopodobnie właśnie to czasopismo zainspirowało go do stworzenia dzieła, które nie traci popularności po dziś dzień.

Andrzej Sapkowski –  osiągnięcia

Otóż pisarz zasłynął dzięki sadze „Wiedźmin”. Z początku pisał opowiadania dla czasopism, dopiero później napisał pięć tomów sagi. W ciągu swojego życia pisał jeszcze wiele innych opowiadań, ale żadne nie stało się tak popularne, jak dzieje losów Geralta z Rivii.

Na ich podstawie powstała najpierw polska ekranizacja, potem seria najpopularniejszej polskiej gry o tym samym tytule (która, co ciekawe, jest dużo popularniejsza w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce), nawet jeszcze 3 lata temu nakręcono amerykański serial, ponownie o identycznej nazwie. Bez wątpienia można przyznać, że momentami brutalny cykl historii o zmutowanym łowcy potworów był dziełem życia Sapkowskiego.

Tutaj interesujący artykuł na temat mniej znanych książek Andrzeja Sapkowskiego: https://www.autorka.pl/mniej-znany-swiat-andrzeja-sapkowskiego-co-warto-wiedziec/.

Nagrody dla Andrzeja Sapkowskiego

Jak łatwo się domyślić, za nietuzinkowe pomysły wyprzedzające swoje czasy, Andrzej Sapkowski otrzymał ogromną ilość nagród literackich, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, a do tych najważniejszych zaliczyć można srebrny medal Gloria Artis, nadany mu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego w 2012 roku.